גל השריפות דועך - אך לא נגמר: השר גלעד ארדן התארח הערב (שבת) בחדשות סוף השבוע והתייחס לגל השריפות וההצתות - כמו גם למאמצי הכיבוי ושיתופי הפעולה הבינלאומיים. השר לביטחון פנים הבהיר כי למרות שהושגה שליטה, "עד שלישי הכל יכול להשתנות" - וקרא להחמרת הענישה כלפי המציתים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

"חוץ מהאירוע של חלמיש שהתפתח בלילה, רשות הכיבוי וההצלה נמצאים בשליטה על כל מוקדי האש. היכולות שנצברו - הכוחות הבינ"ל שהגיעו לכאן - יאפשרו לנו להתמודד עם כל האירועים", הבהיר ארדן. "המערכה הזו לא הסתיימה, עד יום שלישי יכולים לקרות הרבה דברים, בטח כשיש גם הצתות בזדון, ולכן רשות הכיבוי פנתה למערכת החינוך ומבקשת מכלל בתי הספר להמנע מטיולים בחורש עד סוף השבוע".

במשרד החינוך הבהירו כי הטיולים השנתיים מתקיימים כרגיל, למעט טיולים אשר היו אמורים להתקיים במקומות מועדים בהם יש ריבוי של צמחיה וחורש.  כמו כן לא יתקיימו טיולים סמוכים לאזורים שבהם התקיימו שריפות - הרי מירון, כרמל, ציפורי, פרוזדור ירושלים, הסטף,  רמות מנשה ויער לביא - עד להודעה חדשה.

על החשודים בהצתות אמר השר: "רוב העצורים הם תושבי יהודה ושומרון, חלק קטן מהם ערבים ישראלים. רוב העצורים נקשרו בצורה כזו או אחרת. נעצרו 35 סה"כ, מהם 23 עדיין עצורים, חלקם על הסתה ברשת שהיא חלק עיקרי בעניין. הטרור שאנחנו מתמודדים איתו כעת הוא מסוג חדש, כפי שחווינו בירושלים: ההשראה ברשת, ההסתה שגרמה בעבר לצאת לדקור עכשיו גורמת לאנשים לצאת ולנצל את מזג האוויר ולנסות לשרוף מקומות שלמים עם אנשים".

איך יטפלו במציתים? (צילום: דוברות כב"ה מחוז י"ם)
איך יטופלו המציתים? | צילום: דוברות כב"ה מחוז י"ם

שם מבצע הכיבוי: "באש ובמים"

ארדן קרא להגביר את האכיפה והענישה: "יש לנו כלים שכבר הוכחו, כמו הריסת בתים - אם ניתן להרוס בית של מחבל שירה או דקר, צריך גם להרוס בית של מצית שעשה זאת על בסיס לאומני, אין הבדל".

השר הכחיש את הדיווח לפיו התנגד להסכמי הסיוע בכיבוי שריפות: "ראש הממשלה ביקש - בצדק - כמה שיותר מטוסים ליתר ביטחון. כל הלקחים מאסון הכרמל הופקו, כמו ההוראה לפנות את בתי הכלא. עוד לפני האירוע בחיפה כבר פנינו ליוון וקפריסין לבקש מטוסים. בדיון אמר ראש הממשלה שהוא רוצה טווח ביטחון כמה שיותר גדול וביקש כמה שיותר מטוסים וטוב שכך, לא הייתה מחלוקת אמיתית".

על המאבק בשריפות לנוכח מזג האוויר אמר: "כשאנחנו מבינים שגם שינויי האקלים יוצרים תנאים חדשים וכל שנה מחדש אנחנו מופתעים מהתמשכות היובש והרוחות והבצורת, תוסיף לזה את טרור ההצתות אז צריך שהרשויות בעורף יהיו ברמות אחרות".

ארדן הוסיף כי סיכם עם נתניהו על הקמת צוות מיוחד, בו ישתתפו גם המל"ל וצה"ל והמשרד לביטחון פנים "שמיד בתום האירוע יבין מה הצרכים של העורף האזרחי בחילוץ והצלה, ואיאבק שכל הצרכים יינתנו. גם שר האוצר קשוב לכך וכבר קבעתי איתו פגישה בנושא. עירנות הציבור חשובה, ההתרעה והקריאה לנו כדי שנוכל להגיע מהר ולהתמודד עם השריפות".

הצתה שנקלטה באמצעי התצפית (צילום: רשות הטבע והגנים, זיו ברמן)
מעצר אחד החשודים על חם | צילום: רשות הטבע והגנים, זיו ברמן

ראש הממשלה התקשר הערב ליו"ר הרשות הפלסטינית והודה לו על שליחת הכבאיות והכבאים כדי לסייע בכיבוי שריפות. "בנוסף נתניהו מעריך את העובדה שיהודים וערבים כאחד פתחו את בתיהם לנפגעי האש", נמסר ממשרד ראש הממשלה. הכבאיות מהרשות הפלסטינית שבו לשטחי הרשות לאחר שסייעו בכיבוי הלהבות במספר מוקדים. מבצע הכיבוי זכה לשם "באש ובמים".

במשטרה סבורים שהשריפה הקשה בחלמיש היא תוצאה של הצתה: במקום התגלו בקבוקי תבערה עם חומר בערה. במקום נגרם נזק רב לבתים ולחורש. בחיפה פועלים השוטרים למנוע מסקרנים להגיע לזירות ומדווחים על פניות רבות של ישראלים שרוצים לסייע. גם בחיפה וגם בירושלים נרשם דילול כוחות בכוונה לחזור לשגרה בקרוב. עד כה 527 בתים נמצאו לא ראויים, ו1,600 דיירים אינם יכולים לשוב לבתיהם.

סוף סוף זכו למנוחה. הכבאים (צילום: כב"ה יו"ש)
נזקי השריפה בחלמיש | צילום: כב"ה יו"ש

השריפה בחיפה במספרים

לפי נתוני עיריית חיפה, 175 מבנים ניזוקו בשריפה - מהם 5 מבני ציבור, 93 מתוכם ספגו נזקים חיצוניים ו-77 הוכרזו כמבנים מסוכנים. 1784 דירות ניזוקו, מתוכם 1257 נזקים חיצוניים ו–527 ניזקו ואינם ראויים למגורים. אומדן הנזקים במבנים הפרטיים שנפגעו עומד על כ- 500 מיליון שקלים. כ – 2800 דונם נשרפו.

1616 תושבים נאלצו לעזוב את בתיהם, וכעת 70 משפחות מארחות משפחות שביתן ניזוק בשריפה. 270 תושבים שובצו על ידי העירייה בבתי מלון. משפחות המעוניינות לארח או להתארח מתבקשים לפנות למרכז התיאום העירוני בטלפון  - 1-700507002.

יעל אודם השתתפה בהכנת הידיעה.