בשבוע שעבר רץ ברשת הסרטון "הבנות של בוכריס", בו חיילות לשעבר שרו שיר מחאה על העונש שצפוי לקבל תא"ל (מיל') אופק בוכריס על עבירות המין בהן הוא יודה. המילים שנכתבו לצלילי השיר "חורף 73" קיבלו תגובות רבות והצטרפו למחאת #יותר_מבוכריס שהתחילה ברשת, כאשר חיילים לשעבר סיפרו על העונשים שקיבלו במהלך שירותם על עבירות זניחות יותר. אל החיילות לשעבר מצטרפות היום (שני) גם אמהות של חיילות המשרתות בימים אלו בצה"ל, והתוצאה מתפרסמת כעת לראשונה בחדשות 2 Online.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

37 אמהות, כולן מהיישובים מכבים-רעות, החליטו להתאגד ביחד ולעמוד מאחורי בנותיהן: הן הקליטו שיר לצלילי "המלחמה האחרונה", ובו הן מבטיחות לבנותיהן "אני לך מבטיחה, ילדה שלי קטנה, שזו תהיה ההטרדה האחרונה". את הסרטון ערכה טלי רביב כהן. חגית, אחת האמהות שהשתתפה בסרטון, הסבירה מדוע החליטו לפעול: "החיילות עושות צעד ויוצאות עם הדבר הזה שכולם ידעו והכי מתבקש שהאמהות יתמכו בהן".

לדבריה, "זה צעד מאוד קשה, אי אפשר רק לעשות לייקים בפייסבוק, צריך לעשות מעשה". האם חגית סיפרה כי ההחלטה להתאגד ולצלם קליפ הייתה מהירה וכולם שמחו לעזור, וציינה כי לצערה תופעת ההטרדות אינה חדשה: "כולנו היינו חיילות וגם הוטרדנו מינית בזמן השירות שלנו אבל אז פשוט שתקנו". גם שלומית, אם נוספת שהצטלמה לסרטון, סיפרה כי כשהייתה בצבא היא עברה הטרדה מינית שלקח לה שנים רבות להבין שהיא בעצם הוטרדה. גם מרב הבינה רק לאחרונה, לאחר שנים רבות, כי חוותה גם היא הטרדה בצבא.

הורד בדרגה. אופק בוכריס (צילום: דו"צ)
מחאה נגד העונש של בוכריס | צילום: דו"צ

"לא רוצות שהתופעה הזו תייצג את הצבא"

"הקליפ הזה הוא רק התחלה", הסבירה חגית, "יש לנו תפקיד כאמהות מחנכות את הבנות לעתיד איך להתנהג ומתי להגיד. גם כאמא של בן יש לי מטרה לחנך אותו כדי שלא יעשה את הדברים האלו. אני חושבת שחקירה של הטרדות מיניות צריך לצאת מידי הצבא, לא ייתכן שהצבא חוקר את עצמו. אני בטוחה שיש לזה השפעה על החיילות שהולכות להתלונן".

מיה, מצידה, התייחסה לאלו שקראו לבוכריס גיבור מלחמה וטענו שהגזימו עם עונשו: "כולנו נשות קבע לשעבר לבעלים שהם מפקדים, אנחנו לא רוצים שהתופעה הזאת תייצג את הצבא. יש לנו צבא נהדר, אנשים טובים - אבל התופעה הזו צריכה לעוף. אנחנו שולחות את הילדות הקטנות שלנו לצבא והדבר האחרון שאנחנו רוצות שיקרה זה דבר כזה". אם נוספת בשם מרב סיכמה ושיבחה את "ההתגייסות המדהימה מהרגע לרגע". לדבריה, "כל אחת סיפרה על הסיפור האישי שלה, חזרנו במנהרת הזמן לרגעים אישיים. דברים ששנים לא דיברנו עליהם ולא היינו מודעות".

לפניות לכתבת: avivitm@ch2news.co.il