מרבית החיילים הנרגשים בסיום טקס הטירונות השנה של גדס"ר 585 היו ערבים ישראלים. הגדוד שאכלס עד כה בעיקר חיילים בדואים זוכה בשנים האחרונות לפנים מפתיעות ממגזר חדש: ערבים נוצרים ומוסלמים שהחליטו להתגייס לצבא ההגנה לישראל.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"הרגע הכי מרגש שקרה לי בצבא עד עכשיו זה שסיימתי טירונות ונשבעתי על הקוראן", סיפר סמל יוסף סלוטה. "והיה מישהו לידי והוא נשבע על ספר התורה, זה טוב שאני נשבע על קוראן ואני ערבי מוסלמי ובצבא, מרגש אותי שאנחנו לא מאותה דת אבל אנחנו חיים באותה מדינה כולם".

סרן רוחי דבס , ערבי נוצרי, מספר: "כשהייתי בי"ב הייתה מלחמת לבנון השנייה, נפלו שני טילים בעיר שהרגו גם ערבים", נזכר רוחי דבס, ערבי נוצרי. "אז נפל לי האסימון. הטרור בסופו של דבר לא מבדיל בין דם או דת או לא משנה מה. אמרתי לעצמי שאני חייב לקחת חלק בלחימה נגד הטרור".

מוחמד זועבי, אחיינה של חברת הכנסת חנין זועבי, שהתפרסם במסריו הפרו-ישראלים, עומד להתגייס בקרוב לצה"ל בעצמו ולא מבין על מה ההפתעה. "ערבי ישראלי הוא אזרח מדינת ישראל", הוא אומר. כשנשאל אם הוא רואה בארגונים כמו חמאס או חיזבאללה אויבים, הוא עונה: "בוודאי!". "התקנון של חמאס אומר שהם רוצים להשמיד את מדינת ישראל, המדינה שלי, הבית שלי, בוודאי שהם האויבים שלי!", הוא טען.

לוחמים בגדוד חרב (צילום: דו"צ)
לוחמים בגדוד חרב | צילום: דו"צ

אחוז המתגייסים בחברה הערבית, שמהווה חמישית מאוכלוסיית ישראל נמוך מאוד, רק אחוז אחד. אבל בשלוש השנים האחרונות יש עלייה משמעותית שמתקרבת לכמעט פי 10 מקרב הערבים המוסלמים והנוצרים שמחליטים ללכת לצבא.

"כשיש לי חוגר מכבדים אותי"

אורן רוזנפלד ביים עבור ה-BBC את הסרט התיעודי "הלוחמים הערבים של ישראל", כשהוא התלווה לאימונים של הגדוד הוא הופתע לשמוע את זעקת הקרב שלהם "דאע"ש". "דאע"ש הוא גורם שמעלה את אחוז המתגייסים הערבים לצה"ל", מספר רוזנפלד. "הם יודעים מה יקרה להם אם דאע"ש יגיעו לפה".

אבל לא רק דאע"ש מושך את הצעירים הערבים לצבא. "הדרך פה היא כלכלית בעיקר, מה שהם מקבלים מזה רק מקדם אותם בחיים", הסביר רוזנפלד. "אתה יכול להמשיך לחיות את החיים שלך כאזרח סוג ב', או שאתה יכול להיות עם תעודת מילואימניק בכיס. אתה יכול להיכנס לקניון ויתייחסו אליך כמו אל מחבל, או לשלוף את תעודת המילואים ויעשו לך כבוד".

"כשיש לי חוגר", מספר יוסף סלוטה. "ממש מכבדים אותי וממש מדברים אלי יפה. נפגשתי עם אנשים שידעו שאני ערבי מוסלמי בצבא הם התרגשו, אמרו לי 'זה טוב' והיו שמחים מזה".

"פלסטיני שמשרת בצבא הכיבוש"

עד היום, הפלוגה הזאת שקיימת מעל 30 שנה הייתה מוצבת בגבולות עזה, מצרים ולבנון. השנה בפעם הראשונה אי פעם צה"ל החליט שגדס"ר 585 ישרת גם ביהודה ושומרון. חיילים ערבים שמרו על מתנחלים במחסום הנפיץ בג'נין.

"אנחנו מבינים את המנטליות, יודעים איך לעבוד, מבינים את השפה", מסביר דבס. סלוטה נזכר בחוויה חיובית מהקו: "ניגש אלי אדם למחסום, הלכתי לבדוק אותו ראיתי שהוא רעב והבאתי לו אוכל. אחרי שאכל אמר שהוא לא מסתכל עלי בעין רעה בגלל שאני בצבא. הוא אמר לי: זאת המדינה שלך ואתה חייב להגן עליה".

תמונת ארכיון (צילום: פלאש 90)
משני צידי המחסום | צילום: פלאש 90

אבל לא כולם מקבלים זאת כך, אדם שהתראיין לסרט במחסום אמר: "אני לא מבין את זה, הוא מבחינתי פלסטיני והוא משרת בצבא הכיבוש". "אני לא פלסטיני", מדגיש סלוטה, "אני מהמדינה הזאת ויש לי תעודה כחולה. אני ערבי מוסלמי ישראלי. אף אחד לא יכול לקרוא לי בוגד".

לא רק במחסומים בג'נין קוראים להם בוגדים. כשהחיילים הערבים חוזרים הביתה לחמשוש במדים, השכנים שלהם בכפרים נוהגים לפעמים לזרוק לעברם קריאות נאצה. "מישהו בכפר פעם קרא לי בוגדת ירק עליי ואיים שאם יראה אותי שוב במדים ישבור לי את הרגליים", מספרת אחת החילות.

זועבי בן ה-18 כבר רגיל שקוראים לו בוגד, אחרי שפרסם ב-2014 סרטון בפייסבוק בו קרא לרוצחי שלושת הנערים מגוש עציון "טרוריסטים", קיבל איומים על חייו וברח מהארץ. בשנה הבאה יתגייס לצה"ל. "בתפיסת עולמי אני ישראלי לכל דבר, אני רוצה להיות שווה כאן לא רק מבחינת הזכויות אלא גם בחובות ובתרומה שאני נותן", מסביר זועבי.

המוטיבציה של הצעירים הערבים להתגייס ברורה, כמו גם הביקורת שנשמעת כלפיהם בחברה הערבית. בעוד שנראה שהעולם התרגל ל"חוסר הנורמליות" של הסכסוך הישראלי פלסטיני, נראה כי המציאות מצליחה לייצר מצבים מורכבים וסבוכים פעם אחר פעם.