"עוד מלחמה בלבנון היא עניין של זמן" - כך מצהיר תת אלוף רסאן עליאן. עליאן הוא הקצין הבכיר ביותר כיום מבני העדה הדרוזית - או לפחות מבין אלה שמותר לחשוף את שמם ודרגתם. בימים אלה הוא מכהן כקצין חיל רגלים וצנחנים ראשי, לאחר ששימש מח"ט גולני. לדבריו, "זה לא בהכרח יתחיל כאן - גם מה שקורה בגזרות אחרות עלול להתגלגל".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בצוק איתן איבד שבעה מחייליו בתקרית הנגמ"ש, וגם הוא עצמו נפצע בלחימה. "העברת הפיקוד באותו רגע הייתה דבר מחייב, כי צריך לתת למערכת להמשיך לעבוד", הוא מדגיש, "זה נעשה ממש בדקות הספורות שאחרי הפציעה, עוד לפני שטיפלו בי".

אולם גם אחרי הפציעה, הוא מסרב לומר חד משמעית כי זו הייתה טעות להכניס לשטח נגמ"ש: "מפקד עושה את כל השיקולים, בעיקר המבצעיים, והיינו צריכים לבחור מה נותן מענה לפצמ"רים", הוא מנמק, "הלקח הוא מערכתי, וזה שצריך להתעסק יותר במיגון הכלים שאנחנו נוסעים בהם".

כעת עליאן ממוקם בגבול הצפוני, אולם מעיד כי "הרבה דברים מעזה רלוונטיים גם לזירה מול לבנון: הבנת האויב ומול מי אנחנו מתמודדים, תורת הלחימה הטקטית שלו, הדברים שהוא לומד ומשתכלל בהם", הוא מפרט, "זה אחד הדברים שהביאו אותי לעשות שינוי מאוד גדול".

לבנון דורשת לעצור את בניית החומה (צילום: החדשות)
גבול מתוח. ארכיון | צילום: החדשות

לצד הפקת הלקחים מהמבצע בעזה, יש נושא נוסף שטורד במידת מה את מנוחתו של עליאן: מצבם של בני עדתו בסוריה, שכן כבר כיום ישנה לא מעט פעלתנות שקטה - אך מודאגת - מול אפשרות של פגיעה בדרוזים בסוריה.

"אני מצפה ממדינת ישראל לעשות את מה שאפשר לטובת האנשים שם, בכל דרך שתבחר", אומר עליאן, "אני חושב שהמדינה תדע לעשות את השיקולים, בסוף הכל זו חתירה לאותה מטרה: לשמור על ביטחון ישראל".