ארכיון. למצולמים אין קשר לנאמר (צילום: חדשות 2)
ארכיון. למצולמים אין קשר לנאמר | צילום: חדשות 2

מפקד החטיבה הצפונית של אוגדת עזה הודיע היום (שישי) לתושבי אחד היישובים בעוטף עזה כי כוח האבטחה שהוצב עד כה בתוך היישוב יצא ממנו בתום החג. ההודעה עוררה זעם בקרב התושבים, ולאחר הפגישה הודיע הקצין לרבש"צ ולראשי היישוב שההחלטה הוקפאה עד להחלטה על היערכות מחודשת. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ביישוב כינסו התושבים ישיבת חירום היום אחר הצהריים, ובה דרשו מצה"ל שלא לבטל את כוח הכוננות שמאבטח את היישוב, המונה 30 לוחמים.

זו אינה הפעם הראשונה שהצבא שינה את אופי האבטחה על היישוב הזה ועל יישובים נוספים סמוכי הגדר שנמצאים תחת איום המנהרות בעוטף עזה. התושבים זועמים ודורשים פגישה דחופה עם מפקד האוגדה כדי לבטל את ההחלטה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "נכון לרגע זה אין כל שינוי בהיערכות הכוחות ביישובים. כחלק משיטת ההגנה נבחנים כל העת אופני הפעולה תוך עדכון התושבים ובשיתוף מלא עם ראשי המועצות".

דריכות בעוטף עזה (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
מה יעלה בגורל האבטחה בגבול? | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ח"כ חיים ילין (יש עתיד), לשעבר ראש מועצת אשכול, אמר בתגובה לדיווח: "סומכים על צה״ל בנושאי ביטחון אבל שמירת תחושת הבטחון של התושבים חשובה. הוצאת החיילים כאשר אין מכשול לא נכון. מקווה שזה לא תרגיל לפני התקציב".

מפגש מיוחד נערך בחודש יולי האחרון בין קצין העורף של אוגדת עזה, סא"ל אמיר בן-דוד, לבין ראשי היישובים בעוטף עזה. תחת הכותרת "היערכות לחירום" עסקו הצדדים בתכנית לפינוי מיידי של התושבים באזור במקרה חירום.

לפי התכנית, ישנם שני סוגי פינוי עיקריים: הראשון הינו תכנית "מלונית" המאפשרת פינוי תוך 48 שעות בהחלטת ממשלה. השנייה היא תכנית לפינוי התושבים תוך 24 שעות בלבד בהחלטת הצבא וראשי היישובים בעוטף עזה יחד.