"החזירו את אורון". משפחת שאול (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
"החזירו את אורון". משפחת שאול | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

משפחתו של חלל צה"ל הנעדר אורון שאול ז"ל, עתרה הבוקר (ראשון) לבג"ץ נגד הממשלה ונגד ראש הממשלה נתניהו. משפחת שאול הגישה בקשה להוציא צו על תנאי ולהורות לממשלה להקים צוות שרים שיטפל באופן רציף בנושא השבויים והנעדרים, כפי שקבע הקבינט. "חיילי גולני אינם הפקר ויש להחזירם מהשבי", אמר הבוקר אחיו של אורון ז"ל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

לטענת משפחת שאול, בחודש יוני האחרון החליט הקבינט המדיני-ביטחוני על הקמת צוות שרים מתוך חברי הקבינט שידון ויעסוק בעניין. "משהחליטה ועדת השרים על הקמת הצוות, חובתו של ראש הממשלה היא לכנסו ללא דיחוי", נכתב בעתירה. "לא ניתן להשלים עם מצב בו מוזנחת אחריות גורלית זו והחלטת ועדת השרים נותרת ריקה מתוכן".

עוד טוענת המשפחה כי הוחלט שחברי הצוות יהיו רה"מ, שר האוצר כחלון שר הפנים דרעי . "אלא שככל הידוע, הצוות מעולם לא התכנס וטרם החל למלא את התפקיד החשוב שהוסמך למלא בהחלטה האמורה, וזאת למרות שחלפו כבר למעלה מארבעה חודשים מאז הוחלט על הקמתו", נטען .

3 שנים לנפילתו. אורון שאול ז"ל (צילום: חדשות 2)
אורון שאול ז"ל | צילום: חדשות 2

אורון שאול ז"ל נפגע ביולי 2014 באסון הנגמ"ש בשכונת סג'עיה במהלך מבצע "צוק איתן". בהמשך קבע צה"ל כי אורון נפל בקרב והוכרז כחלל שמקום קבורתו לא נודע. בעתירת המשפחה נכתב כי כשנתיים לאחר מכן, הודיע ראש אכ"א למשפחה כי אורון הוגדר כחלל שמקום קבורתו לא נודע במעמד שבויים ונעדרים. "עד עצם היום הזה וכחלוף למעלה משנתיים לא נמצא אורון, חי או מת", אומרת המשפחה.

"הבטחות מפורשות שניתנו לנו על ידי הדרגים הבכירים בדבר פעולות שיתבצעו להשבתו - הופרו בזו אחר זו. השיהוי הממושך, וככל הנראה המכוון, בכינוס הצוות ובתחילת פעולתו פוגע במאמצים להשבת השבויים והנעדרים ואורון שאול ביניהם. מדובר בדיני נפשות, הן ביחס לנעדרים והן בנוגע לבני משפחותיהם".

שידור ישיר ממסיבת העיתונאים בי-ם (צילום: פלאש 90, הדס פארוש, חדשות)
משפחות שאול וגולדין | צילום: פלאש 90, הדס פארוש, חדשות

"שתדע כל אם עברייה ששלחה את בנה לגולני, כל עוד נתניהו יהיה אחראי לגורלו של בנה, לא תהיה לו כל בעיה לשלוח אותו לקרב על נגמ"ש מקולקל אבל במידה ואותו קרב קשה משתבש ובנה נתפס בשבי האויב, בנה מעתה ייהפך למטרד", אמר הבוקר אבירם שאול, אחיו של אורון ז"ל. "נקווה שבית המשפט העליון ישכנע את נתניהו שחיילי גולני אינם הפקר ויש להחזירם מהשבי לאחר שנלחמו במלחמה שנמשכה למעלה מ-50 ימים."