הצנזורית הראשית לשעבר, תא"ל (מיל') סימה וואקנין-גיל, מתחה היום (שבת) ביקורת נגד שרי הקבינט בימי צוק איתן בשל הדלפותיהם במהלך המבצע. וואקנין-גיל אף ציינה כי קראה ליועץ המשפטי לממשלה דאז יהודה וינשטיין לפתוח בחקירה בנושא, אולם הדבר לא התרחש.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"ההדלפות האלו לא עברו אישור צנזורה", אמרה הצנזורית בדימוס במהלך אירוע שבתרבות בבאר שבע. "ביקשתי מהיועץ המשפטי לממשלה וינשטיין לפתוח בחקירה על ההדלפות מצוק איתן, אבל לא היתה חקירה".

וואקנין-גיל התכוונה בין היתר למצגת שהודלפה בתקופת המבצע לתקשורת ונחשפה בחדשות 2 על ידי אודי סגל, בה התריעו קציני צה"ל בפני חברי הקבינט מהמחיר של כיבוש רצועת עזה. למרות המלצתה של ווואקנין-גיל ועתירה שהוגשה לבג"ץ על ידי התנועה לאיכות השלטון, וינשטיין החליט בסופו של דבר שלא לפתוח בחקירה. "תופעה זו, גם מדיונים ביטחוניים סגורים, הינה, למרבה הצער, רווחת", כתב.

"גם חללי צוק איתן לא היו בבית" (ארכיון) (צילום: רויטרס)
ביקורת נגד חברי הקבינט. צוק איתן (ארכיון | צילום: רויטרס

במהלך הריאיון הצנזורית בדימוס ערכה השוואה למקרה אחר בו נמסרו פרטים מדיוני הקבינט בנוגע לתקיפה אפשרית באירן. "ההבדל הוא שכשאתה מפיץ משהו תוך כדי אירוע - הפגיעה היא הרבה יותר חמורה", הסבירה. "לכן יש הבדל כשאתה מספר על משהו שקרה לפני המון שנים והוא לא רלוונטי, מספר רק על מי היה בעד או נגד תקיפה שבסוף לא היתה, למבצע צוק איתן שבדיוק התנהל ברצועה. חשבתי שיש שם חצייית קו אדום. כשחיילים שלנו נמצאים מעבר לגבול - אין מקום למשחק".

כשנשאלה בנוגע לעובדה כי כל המדליפים מימי המבצע עדיין מחזיקים בתפקידים בכירים, ענתה וואקנין-גיל: "תזמין את כולם לפה ותשאל אותם את השאלה".