אילוסטרציה - למצולמים אין קשר לנאמר (צילום: ניר גל, דובר צה"ל, חדשות)
ארכיון | צילום: ניר גל, דובר צה"ל, חדשות

לוחמים משוחררים - וגם חיילים מ"אוכלוסיות ייחודיות" - יזכו בקרוב להטבה חדשה מצה"ל ומשרד הביטחון. מי מהם שהתגייס ביולי 2013 ואחריו יקבל מימון לימודים אקדמיים או לימודי מקצוע: עבור אותם חיילים (לוחמים, חיילים בודדים ועוד) ישולמו שני שליש משכר הלימוד באמצעות תכנית חדשה - והם יידרשו לממן את היתר, רק שליש מהסכום, על ידי הפיקדון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

התכנית החדשה נקראת "ממדים ללימודים", והיא חלה על לוחמים או חיילים שמשתייכים לאוכלוסיות הבאות: חיילים בודדים, עולים חדשים, בני מיעוטים וזכאים לתשמ"ש הורים, שהתגייסו כאמור לאחר יולי 2013. רק אלו מביניהם שיסיימו שירות צבאי מלא ותקין יהיו זכאים למימון.

מדובר בחזון עליו הכריז הרמטכ"ל גדי איזנקוט ואושר על ידי שר הביטחון אביגדור ליברמן - לפיו חיילים משוחררים אלו יהיו זכאים לקבל לימודי תואר או מקצוע, בלי לפגוע בשאר הזכויות וההטבות המוקנות להם בחוק. בצבא מקווים להעניק את המימון בשלב הראשון לכ-40 אלף חיילים משוחררים מדי שנה, ובהמשך להרחיב את התכנית גם לתומכי לחימה וחיילים עורפיים: הסיוע במימון שכר לימוד יהיה בהתאם לאופי השירות.

על מנת לקבל את התוכנית יידרש החייל להקצות מרכיב מהפיקדון, בסכום ששווה ערך לשליש משכר הלימוד באוניברסיטאות. את היתרה, שני שליש משכר הלימוד, תממן התוכנית: גובה המימון לא יעלה על שווי שנת לימודים אקדמית באוניברסיטאות, והתוכנית מממנת עבור 3 שנות לימוד בלבד. לחייילים שילמדו הנדסה ורפואה ימומנו 4 שנות לימוד. ביתרת כסף הפיקדון יוכל החייל לשלם על דירה וחתונה או להקים עסק.  

צילום ארכיון (צילום: אריאל חרמוני / פלאש 90, חדשות)
מקדמים את התכנית. ליברמן ואיזנקוט | צילום: אריאל חרמוני / פלאש 90, חדשות

לימודים בחו"ל? לא על חשבון הצבא

עוד נמסר כי לאחר סיום פרק הזמן המוגדר למימון, ניתן לקבל מלגות נוספות. בצה"ל הבהירו כי התכנית לא מממנת לימודים בחו"ל, אלא רק במוסדות מוכרים בישראל. ומה יקרה לחיילים שירצו ללמוד במכללות? "התכנית תממן לימודים בסך מקסימאלי של עלות שכר לימוד אוניברסיטאי שנתי. חייל שיבחר ללמוד במוסד בו שכר הלימוד גבוה משכר הלימוד האוניברסיטאי ישלים את יתרת שכר הלימוד מכספו או ממלגה אחרת".

המימון החדש ימומש, כמו הפיקדון, על ידי האגף והקרן לחיילים משוחררים במשרד הביטחון. חייל שישתתף בתכנית לא יוכל לקבל מלגת לימודים נוספת (כפל במלגות), אך יוכל להיות זכאי למלגת קיום. התכנית תפעל כבר משנת הלימודים הקרובה, גם עבור לוחמי מג"ב ושב"ס.

"מדובר בתכנית חברתית מהפכנית ורחבת היקף שמוקירה את החיילים המשוחררים על שירותם ותרומתם למדינה, וצפויה לעודד ולאפשר ליותר חיילים משוחררים ללמוד לתואר או מקצוע ובכך לרכוש השכלה אקדמית מקצועית אשר תוכל לשלבם באופן טוב ויעיל יותר בחיים האזרחיים", נמסר מצה"ל.

התכנית תושק ביום חמישי הקרב בקרייה, בטקס בראשות ליברמן ואיזנקוט: באירוע ישתתפו בין השאר לוחמים בשירות סדיר אשר יהיו זכאים עם שחרורם לסיוע במימון תואר או מקצוע, וגם 12 חיילים משוחררים שהחלו ללמוד כבר השבוע במסגרת הפרויקט. חיילים אלו מייצגים את כלל החיילים אשר היו זכאים למימון כבר משנת הלימוד הנוכחית.

מימון התכנית ללימודים יתבסס על תרומות שיאספו ע"י "יחד למען החייל" (אל"ח וקרן ליבי המאוחדות) מידידי צה"ל בארץ ובעולם בהתאם לשינוי סדר העדיפויות שהוגדר לתרומות בצה"ל במסגרתו יינתן תעדוף ברור למימון השכלה לחיילים משוחררים. מימוש התוכנית הרחבה מותנית בתיקוני חקיקה.