43 שנים למלחמת יום הכיפורים - כך נשמע הקרב שהסתיים בצל"ש: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון חשף היום (שני) רשת קשר נדירה מהקרב על תל א-שאמס במלחמת יום הכיפורים. במהלך הקרב, ניסו מספר מפקדים ולוחמים שניסו לחלץ את הכוח של יוסי בן חנן, ששהה בשטח המובלעת הסורית שכבש צה"ל בקרבות על רמת הגולן. אחד המחלצים היה יוני נתניהו ז"ל, שאף קיבל את עיטור המופת על חלקו בקרב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

בהקלטה נשמעים קולותיהם של יוני נתניהו, יאנוש בן גל ז"ל (מפקד חטיבה 7), רפאל איתן ז"ל (מפקד האוגדה) ולוחמים אחרים. באחד הרגעים הדרמטיים בהם ניסו הלוחמים לחבור אל בן חנן הפצוע נאמר לו: "יוסי אל תוציא את הראש, יוני כבר בא להוציא אותך". רשת הקשר חושפת כיצד התלבטו המפקדים על הדרך הטובה ביותר להגיע למקום, הניסיון ליצור קשר, רגעי הנחתת מסוק החילוץ והוויכוחים כיצד לחלץ את בן חנן.

"יוסי כאן יאנוש, תן כיווני שמיים, צפון, דרום, מזרח, מערב - שלחנו את הרופא אליך", אמר מפקד החטיבה. קצין הקשר הוסיף: "אני מבקש שיבוא מסוק לפנות אותנו". רפול השיב: "חיובי,  אנחנו בודקים את זה, עוד לא קיבלתי תשובה... מיד אבדוק שוב". נתניהו ניסה לברר מאיזה כיוון יורים על הכביש, והתשובה שקיבל מיוסי הייתה: "תיסע על הדרך, עד הסוף, תגיע לרכב שלנו, אל תתכוון לפי השריפות. תעשה מה שאני פוקד עליך".

יאנוש בן גל מפקד החטיבה ויוסי בן חנן שחו
יאנוש בן גל מפקד החטיבה ויוסי בן חנן שחו | צילום: באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון

"יודעים איפה אתה"

המסרים המרגיעים לבן חנן הפצוע נמשכים: "יוסי אל תוציא את הראש, כבר יגיעו אליך. אל תהיה מודאג, יש לנו בחור שיודע בדיוק איפה אתה נמצא. הבחור יצטרף ליוני, הם יודעים איפה אתה... אל תהיה מודאג. אנחנו עושים את כל המאמצים".

נתניהו עדכן מהשטח: "יכול להיות שכדאי שאני אתקדם כמה שאני יכול , אחרי זה כבר יהיה חושך ואז אני אכנס פנימה עם הנגמ"ש, מה דעתך?". התשובה שקיבל הייתה "תתקדם כבר עכשיו ואז תרד ברגל", ונתניהו החליט לרדת קילומטר מהכביש. "יוסי, יוני כבר בא להוציא אותך", עדכנו ברשת הקשר, "יוני תזדרזו, אל תתעכבו למטה".

בהמשך ניסו הכוחות להבין באיזה אזור בדיוק נמצא בן חנן, לפי אורות המדורות והנצנוצים: הקמ"ן אילן סער עדכן ש"בצד דרום למקום שיוני עומד נמצאים טנקים, שלא תיבהל מהם". יוני נתניהו ביקש מבן חנן להאיר לכיוון הכניסה לזמן קצר.

תרגיל חטיבה 188 יוני נתניהו, רפול ואיתמר
תרגיל חטיבה 188 יוני נתניהו, רפול ואיתמר | צילום: באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון

בהחלטה על מתן העיטור נכתב: "רס"ן יהונתן נתניהו פיקד על כוח מיחידה שצורפה לכוחות השריון של חטיבת שריון. לחם עם כוחות הטנקים ביום ובלילה ויצא לפשיטות ולמארבים, כשיחידות-השריון עסקו בהתארגנות. ב-8 אוקטובר 1973 השמיד עם יחידתו כוח קומנדו סורי, שהונחת ממסוקים בעורף כוחותינו".

החילוץ הדרמטי תואר כך בטקס במאי 1975, בו העניק הרמטכ"ל מוטה גור את העיטור לנתניהו: "משנפצע קצין בכיר בתל-שמס, התנדב רס"ן יהונתן נתניהו לעמוד בראש חולית-החילוץ, לאחר שניסיון-חילוץ קודם נכשל - ואף הצליח במשימה זו. באומץ-לבו, במהירות פעולתו ובדבקותו במשימה שימש מופת לחייליו".