יחידת עוקץ, יחידת הכלבנים של צה"ל עוברת בשנים האחרונות שינוי מבני. לא רק לוחמים המצוותים לכלבים, כבר 20% מן הלוחמים ביחידה הן לוחמות. שינוי שעוברת היחידה שבין משימותיה - הפעלת כלבים ללחימה בטרור, חיפוש והצלה ואיתור אמצעי לחימה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

"אם בעבר היינו תופסים את ההכשרה הזאת כהכשרה של לוחמים בלבד, הכנסנו אותן להכשרה כזאת שבקצה אנחנו כן רואים אותן עובדות במתאר שהוא גם מתאר של לחימה", מספר רס"ן אור, קצין אג"מ בעוקץ.

בסופו של דבר הכל יקום או ייפול על הקשר הזה בין האדם לכלב, חיבור עמוק שנבנה ביסודיות - שירות משותף, לוחמים וכלבים. חברות אישית שנוצרת כאן. "לכל לוחם ולוחמת יש את הכלב שלו. החיבור מתבטא בקריאת הכלב, כי העבודה היא נורא קרובה. אז בכל פעם שהכלב מגיע למקום שונה, שהוא לא מכיר, הלוחמת צריכה לזהות את ההתנהגות שלו", מספרת סגן שירה, מפקדת צוות ביחידת עוקץ.

פגשנו אותם, לוחמים ולוחמות מיחידת עוקץ, יחידת הכלבנים של צה"ל, סורקים את שכבות הבטון שקרסו בחניון שקרס ברמת החייל במאמץ לאתר לכודים ואחר כך גופות. אך הפעילות של הלוחמות מתרחשת בכל לילה כאשר הן מצטרפות למבצעי מעצרים ואיתור אמצעי לחימה ביהודה ושומרון.

"זה המגרש הביתי שלנו", אומרת סגן שירה. "בכל פעילות, סריקות, מעצרים ומיפוי אנחנו שם. מכירות את המקום, יודעות את העבודה. ולפעמים מדריכות גדודים שמגיעים בפעם הראשונה".