האוכל שהוברח לעצירים שובתי הרעב
בקבוק שתייה ואוכל שהוברחו לביה"ח | צילום:

לפני מספר ימים הודיעו שני האסירים המנהליים אנס שדיד ואחמד אבו פארה כי החליטו להחמיר את שביתת הרעב שגזרו על עצמם בחודש ספטמבר ולהפסיק לשתות מים. את ההחלטה קיבלו במחאה על כך שבית המשפט פסק שעליהם להישאר במעצר מנהלי. אלא, שמכתב שמתפרסם היום (ראשון) ונכתב על ידי סגן מנהל בית החולים אסף הרופא, בו מאושפזים השניים, חושף ששובתי הרעב למעשה כלל לא שובתים. הרופא אף צירף תמונה שבה לטענתו רואים את האוכל והשתייה שהגניבו לתוך בית החולים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני שובר את הראש איך ילד בן 19, רזה כמו גפרור, עוד לא מת, והיום פתאום נתן יפה שתן", כתב סגן מנהל בית החולים במכתב. "מצאתי על הארונית בשקית לידו מיץ סוכר". הרופא סיפר גם כי בסמוך לשדיד ישנו תיק שאינו יודע מה תכולתו. "הבוקר כשהייתי לידו, הוא עשה קולות של גוסס", שיחזר. "ניסיתי להזיז את התיק שלידו כשפתאום הוא התיישב, הוריד את התיק, חיבק אותו בכוח וביקש שלא ניגע בו".

בתביעה שהגישו שני העצירים בחודש נובמבר ביקשו מבית המשפט שיבטל את הצו המנהלי המורה על מעצרם. בבית המשפט קבעו השופטים שעל פי חומר החקירה שהובא בפניהם מהשניים עולה סכנה וכי עליהם להישאר במעצר. הם אף מציינים כי בהתאם לפסיקות האחרונות רק במצב בריאותי קשה, בו אינם מהווים עוד סכנה לביטחון המדינה יהיה ניתן לשחררם.

הפגנות תמיכה ברחבי הארץ

בחודש פברואר האחרון שוחרר האסיר המנהלי שובת הרעב מוחמד אל קיק, לאחר יותר משלושה חודשים בהם לא אכל. מעצרו של אל קיק הוביל להפגנות תמיכה רבות ברחבי המגזר הערבי בארץ וברשות הפלסטינית.

 בשנתיים האחרונות, מלבד אל קיק שחררה ישראל שני שובתי רעב בעקבות החמרה במצבם: בחודש נובמבר לפני כשנה שוחרר פעיל הג'יהאד האסלאמי מוחמד עלאן, ששבת רעב במשך 67 ימים. בית המשפט קבע אז כי נגרום לו נזק רפואי בלתי הפיך. "איבדתי את חוש הראייה ואת חוש השמיעה בזמן שביתת הרעב, והיה סיכוי סביר שמאור עיני לא ישוב", סיפר לאחר שחרורו לחדשות 2. "העדפתי למות, מכיוון שהמוות היה חלופה לחיי כניעה והשפלה".

בקיץ הקודם שוחרר העציר חדר עדנאן, פעיל ג'יהאד שהיה כלוא במשך 11 חודשים ושבת רעב במשך 55 ימים. לאחר שחלה החמרה במצבו, הושג הסכם לפיו יפסיק את שביתת הרעב בתמורה לשחרורו.