בתום ישיבה דחופה שכינס אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו, אישר הקבינט המדיני-ביטחוני שורה של צעדים שנועדו להתמודד עם גל הטרור הרצחני. בין ההמלצות שאושרו: זירוז הליך הריסת בתי מחבלים ותגבור הכוחות ביהודה ושומרון ובירושלים לפי הצורך. בעקבות ההחלטה, צה"ל כבר החל להרוס ולאטום בשעות הלילה והבוקר מספר בתים של מחבלים באזור ירושלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר צה"ל נמסר כי במהלך הלילה נהרסו בתיהם של שני מחבלים ונאטם ביתו של מחבל נוסף. השניים אחראים לפיגועים שבוצעו לפני כשנה - הטבח בבית הכנסת בהר נוף, ניסיון החיסול של פעיל הימין יהודה גליק ופיגוע הטרקטור בירושלים - ורק כעת ניתן האישור להריסתם. הפעולה בוצעה בהנחיית שר הביטחון משה (בוגי) יעלון.

הקבינט אישר, צה"ל הרס בתים
הקבינט אישר, צה"ל הרס בתים | צילום:

כוחות חיל הנדסה של צה"ל, בליווי משטרת ישראל, הרסו את ביתו של מחמד נאיף ג'אעביס, שדרס למוות את הרב אברהם וואלעס באמצעות טרקטור באוגוסט 2014, במהלך מבצע "צוק איתן". המחבל חוסל במקום לאחר שפצע שבעה אזרחים נוספים.

כמו כן נהרס ביתו של אבו ג'מיל ג'סאן בן מחמד שביצע את הפיגוע בשכונת הר נוף בנובמבר 2014 בו נרצחו ארבעה מתפללים ושוטר. בנוסף, חדר בביתו של המחבל מועתז אברהים ח'ליל חג'אזי, שניסה להתנקש בפעיל הימין יהודה גליק באוקטובר 2014, נאטם על ידי הכוחות. גליק נפצע והחלים, בעוד המחבל חוסל בקרב יריות עם שוטרים.

בית המחבלים, הבוקר
בית המחבלים, הבוקר | צילום:

"צה"ל ימשיך לממש את הנחיות הדרג המדיני תוך שיתוף פעולה עם כלל גופי הביטחון ולא יהסס לנקוט בכלל האמצעים החוקיים העומדים לרשותו על-מנת לפגוע במחבלים והגורמים המסייעים בכדי להרתיע מביצועם של פיגועים נוספים", הדגישו הבוקר בצה"ל.

"לא תהיה חסינות לאף אחד בשום מקום"

"אישרתי הלילה בקבינט המדיני-ביטחוני פעולה תקיפה נגד הטרור במגוון של אמצעים וחזיתות. נמשיך לעשות כך ככל שיידרש: ננצח את הטרור כפי שעשינו זאת בעבר", הודיע לפנות בוקר ראש הממשלה נתניהו בתום הדיון הממושך. "לא תהיה חסינות לאף אחד בשום מקום".

נתניהו. הנחייתו חוקית? (צילום: רויטרס)
"ננצח את הטרור כפי שעשינו בעבר". נתניהו | צילום: רויטרס

נתניהו הטיל על שרת המשפטים שקד להקים מנגנון שיקצר את הליך הריסת הבתים. בנוסף אישר הקבינט גם פעילות משטרתית מורחבת בשכונות במזרח ירושלים, קידום סלילת כבישים עוקפים, שימוש במעצרים מנהליים נגד מתפרעים ופעולות נגד גורמים מסיתים לטרור.

בגזרת ירושלים, אישר הקבינט להוסיף מאות שוטרים נוספים על אלו שכבר נשלחו לבירה ולאפשר למשטרה גישה לפעול בעומק השכונות במזרח העיר. בלשכת ראש הממשלה הבהירו כי בהר הבית תפעל ישראל לשמירה על הסטטוס קוו, אך יינקטו פעולות נחרצות על מנת למנוע לקיחת החוק לידיים על ידי אזרחים ישראלים באשר הם.

כמו כן, דרש ראש הממשלה לנקוט בפעולות חריפות נגד גורמים המסיתים לאלימות וטרור גם ברשתות החברתיות ושימוש במעצרים מנהלים נגד פורעים - הצעה שאושרה כאמור על ידי הקבינט. בנוסף, אושר זירוז החקיקה לעונשי מינימום וקנסות לקטינים על יידוי אבנים, בקבוקי תבערה וזיקוקים וכן על הוריהם.

נתניהו גם התייחס לפיגוע בעיר העתיקה במוצ"ש האחרון ואמר כי הוא דורש למצות את הדין עם האזרחים ובעלי החנויות שהיו עדים לפיגוע ונמנעו מלסייע לפצועים ואף פגעו בהם: "לא נקבל מצב שאישה יהודייה נדקרת ואנשים נמנעים מלסייע לה מקללים אותה ובועטים בה, נמצה עימם את הדין".

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, ירון שניידר ואודי סגל.