הרב תדרך מתי על חיילים לסרב פקודה: קצינים בכירים בצה"ל, בהם מי שהיה מפקד פיקוד המרכז אלוף ניצן אלון, ערכו השבוע סיור בשומרון שבמהלכו שמעו מפי הרב אליעזר מלמד, ראש ישיבת ההסדר הר ברכה המתוקצבת על ידי משרד הביטחון, מתי יש להורות לחייל דתי לסרב פקודה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

הרב ניסה להתחמק בתחילה מהעניין כפי שנשמע בתיעוד הרצאתו בפני הקצינים - אלא שהם התעקשו לשאול אותו לעמדתו בנושא ורצו לדעת מהי עמדת ההלכה במקרה של התנגשות בין פקודה להלכה - והוא השיב להם.

"כשיש התנגשות בין מצוות התורה לפקודה - מצוות התורה גוברת", נשמע הרב אומר לשומעיו. "אבל זה כאשר לא מדובר בביטחון. בפינוי חייל לא ישתתף. אם היינו חושבים שפינוי זה פיקוח נפש, אז כן. אם לא - אז לא".

בצה"ל התנערו מדברי הרב: "העמדות מנוגדות לעמדות צה"ל"

זוהי לא הפעם הראשונה בה הרב משמיע קריאות לסירוב פקודה. בעבר השמיע קריאות דומות שבגינן נשלל ממנו התקציב לישיבה על ידי שר הביטחון לשעבר אהוד ברק. השר המכהן יעלון דווקא אישר להחזיר את התקציב לישיבה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: ״לציון יום השנה ה-20 לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז״ל התקיים יום עיון מקצועי לקציני אגף המבצעים במרחב בנימין שעניינו הכרת הדעות השונות באזור יהודה ושומרון. בפני הקצינים סקרו גורמים ממערכת הביטחון, מההתיישבות, מהחברה הפלסטינית ועוד. מטבע הדברים במהלך היום הוצגו דעות שונות שחלקן עומדות בניגוד גמור לעמדות צה״ל אך קיימות בשטח ואין בשמיעתן בכדי לקבלן כלגיטימיות.״