הזירה בבאר שבע (צילום: עד ראייה)
הלינץ' בתחנה המרכזית בבאר שבע | צילום: עד ראייה

משטרת ישראל מתכוונת לעצור מספר חשודים במעורבות בלינץ' שבוצע אמש (ראשון) באזרח האריתריאי הפטום זרהום במהלך פיגוע הירי בתחנה המרכזית בבאר שבע. החקירה מתמקדת בשלב זה ב-4-6 חשודים עיקריים, ביניהם שני לובשי מדים ממערכת הביטחון.

רוצים עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הכלי העיקרי ששימש את המשטרה להתחקות אחר זהות החשודים הוא סרטוני מצלמות האבטחה שהנציחו את האירוע הקשה. בשלב זה ההחלטה במחוז הדרומי במשטרה היא לעכב את מעצר החשודים עד שיתקבלו תוצאות נתיחת גופתו של זרהום שיבהירו מה גרם למותו - הירי או פגיעת האזרחים. מהממצאים האלה ייגזרו העבירות שבהן יואשמו החשודים.

חקירת המשטרה מלווה על ידי הפרקליטות וההחלטה המשותפת לשני הגופים היא שההתנהלות במקרה זה תהיה לחומרה משני טעמים: ראשית, מהצילומים עולה באופן חד משמעי כי גם אם חשדו כי העובד הזר הוא מחבל - לא נשקפה ממנו שום סכנה לאחר שנורה על ידי לוחם מג"ב מחוץ לתחנה ועל ידי מאבטח, שפגע בו בתוך התחנה מטווח קצר במיוחד.

הבטום זרהום ז"ל
קורבן הלינץ' הפטום זרהום | צילום:

הסיבה השנייה שבגינה מבקשים במחוז הדרומי לייחס חמורה יתרה למקרה היא כדי לנסות ולבלום את התופעה המסתמנת שבה אזרחים פוגעים בחשודים גם לאחר שנוטרלו על ידי כוחות בשטח.

הנרצח בפיגוע, סמל עמרי לוי ז"ל
הנרצח בפיגוע, סמל עמרי לוי ז"ל | צילום:

חשוד במעורבות בלינץ': "מצטער"

בשיחה עם חדשות 2 סיפר היום אחד מהחשודים בתקיפה על האירועים האלימים שהתרחשו אמש בתחנה המרכזית. "אני בעצמי זרקתי את הספסל, אני מצטער על זה", סיפר האיש. "כולי בסטרס על זה, מהפחד אתה לא יודע כבר מה לעשות. עשיתי את מה שעשיתי ולצערי זה לא היה המחבל".

זירת הפיגוע (צילום: פלאש 90 - מאיר אבן חיים)
זירת הפיגוע בבאר שבע | צילום: פלאש 90 - מאיר אבן חיים

מוקדם יותר פורסם לראשונה בחדשות 2 Online כי היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין שוחח עם ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה מני יצחקי ודרש עדכונים בדבר חקירת הלינץ'.

"אני רואה את האירוע הזה בחומרה רבה ומבקש להיות מעודכן אישית בכל פרט בחקירה", אמר היועץ וינשטיין במהלך שיחתם של השניים. יצחקי הבהיר מצדו הנושא נמצא מהיום בחקירה וכי הוא אכן יעדכן אותו. גורם משפטי ציין כי השיחה בין השניים מלמדת על רצינות הכוונה לטפל באירוע החמור שתועד וייתכן שהביא למותו של האזרח.

גם ראש הממשלה נתניהו התייחס היום ללינץ'. "שאף אחד לא ייקח את החוק לידיים", אמר נתניהו בפתח ישיבת סיעת הליכוד בכנסת. "אדם שנקלע למקום האירוע צריך לפנות את השטח לכוחות הביטחון".

בהכנת הידיעה השתתף תמיר סטיינמן