גל הטרור נמשך: חייל נדקר היום (שישי) על ידי מחבל פלסטיני באזור קריית ארבע. צוותי מד"א שהוזעקו למקום הפיגוע פינו את החייל כשהוא במצב בינוני לבית החולים שערי צדק בירושלים. המחבל חוסל בזירת הפיגוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האירוע התרחש סמוך לשעה 13:30 בכביש 35, בין אדורה למחסום תרקומיה. מדיווח ראשוני עולה כי המחבל הפלסטיני התחזה לעיתונאי שלבש אפוד עם הכיתוב "עיתונות" באנגלית ואף נשא מצלמה בידו.

המחבל בחולצת עיתונאי (צילום: עד ראיה)
המחבל התחזה לעיתונאי | צילום: עד ראיה
תיעוד מזירת הפיגוע
תיעוד מזירת הפיגוע | צילום:

לאחר זמן מה שהמחבל נע באזור, הוא הגיח עם סכין בידו ודקר את החייל בגבו ובידיו. כוחות מגדוד "צבר" מחטיבת גבעתי שהיו במקום הגיבו במהירות וירו לעבר המחבל.

הלוחמים הגיבו בירי לעבר המחבל
הלוחמים הגיבו בירי לעבר המחבל | צילום:

מוקדם יותר סוכל פיגוע נגד כוחות מג"ב בעיסאוויה לאחר שכלב איתר מטען צינור שהונח במקום. על פי ההערכות המטען היה אמור לפגוע בכוחות הביטחון או שיועד לפגוע ביעד שונה במעקב העיר. במסגרת ההיערכות המבצעית הרחבה בירושלים, ופריסת הכוחות, הגיע רס״מ ארז כהן עם הכלב "תאז" לסייע לכוחות בשכונה.

מטען צינור (ארכיון) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
המטען שנתפס בעיסאוויה | צילום: חטיבת דובר המשטרה

במהלך הסריקה המבצעית שביצע איתר הכלב מטען נפץ מסוג צינור בסמוך למחסום הבידוק ממנו יוצאים תושבי עיסאוויה לכיוון כביש מעלה אדומים. במחסום הבידוק מוצבים שוטרי פלוגת המילואים של מג״ב, הבודקים את היוצאים במטרה לאתר ולמנוע אפשרות לפגיעה בתושבי העיר ירושלים.

זירת האירוע בעיסאוויה (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
זירת האירוע בעיסאוויה | צילום: חטיבת דובר המשטרה
הכלב "תאז" (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
הכלב "תאז" | צילום: חטיבת דובר המשטרה

קבר יוסף הוצת, אבו מאזן גינה

בשעות הלילה הגיעו כמאה מתפרעים פלסטינים למתחם הקבר והעלו אותו באש. כוחות הביטחון הפלסטיניים הצליחו להשתלט על השריפה ובאירוע לא היו נפגעים, אך היקף הנזק שנגרם למתחם עדיין לא ברור. מושל שכם גינה את האירוע, ומספר שעות אחר כך - גם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

הצתת מתחם הקבר הובילה גם לגל גינויים בישראל. "הצתת מקום קדוש הוא מעשה נבלה", אמר שר הכלכלה אריה דרעי. "זה דבר חמור מאוד שילבה עוד יותר את האש ועלול לגרום להידרדרות. הפלסטינים שמפיצים שקרים על פגיעה בהר הבית צריכים לעשות הכל כדי למנוע הסלמה נוספת ואת הפגיעה במקומות קדושים ליהודים".

מתחם קבר יוסף, הבוקר (צילום: DOOS.PS)
מתחם קבר יוסף, הבוקר | צילום: DOOS.PSהשר לשירותי דת דוד אזולאי אמר כי מדובר ב"פגיעה חמורה בסטטוס קוו במתחם הקבר" וקרא למנהיגים במגזר הערבי לגנות את ההצתה. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר כי ההצתה מוכיחה ש"התנהלות הרשות הפלסטינית לא שונה מזו של דאע"ש".

יום זעם בירושלים ובגדה

כבר משעות הבוקר נערכו כוחות הביטחון להתמודדות עם "יום הזעם" עליו הכריזו אמש חמאס ופת"ח. על פי ההערכה, מיעוט האירועים אתמול נבע משילוב של חג מוסלמי ושל צעדים ביטחוניים, אך המתיחות בירושלים נותרה גבוהה מאוד, בין היתר בשל העובדה שהכתר שהוטל על שכונות וכפרים מסוימים במזרח ירושלים משיג גם השפעה שלילית - זעם ותסכול אצל רבים בשל הבדיקות הקפדניות בכניסות מהכפרים שגורמות להם להגיע באיחור רב למקום העבודה.

היערכות ביטחונית בירושלים (צילום: שלמה מור)
היערכות בגזרת ירושלים | צילום: שלמה מור

כל הפלגים הפלסטינים הכריזו על יום זעם וקראו לצאת ולהתעמת עם כוחות הביטחון בנקודות החיכוך. במקביל מנסים גורמים ברשות להרגיע את השטח בגדה המערבית. אתמול עצרו מנגנוני הביטחון הפלסטינים 12 פעילי חמאס.

לקראת תפילות יום השישי בהר הבית, הודיעה משטרת ירושלים כי תוטל הגבלת גיל על כניסת המוסלמים למתחם ההר, ורק גברים בני 40 ומעלה יורשו להיכנס. מפקד המחוז ניצב משה אדרי הוסיף כי המשטרה ממשיכה לפעול בכוחות מתוגברים ברחבי העיר, בדגש על העוטף, סמטאות העיר העתיקה, וצירי תנועת מתפללים לכותל המערבי והר הבית.

יום זעם בירושלים (ארכיון) (צילום: שלמה מור)
ירושלים, היום | צילום: שלמה מור

בהכנת הידיעה השתתף ירון שניידר.