"היללות גדולות מהמציאות" (צילום: עובדה)
"היללות גדולות מהמציאות" | צילום: עובדה

הרמטכ"ל לשעבר משמיע דברי ביקורת כלפי החברה הישראלית: בכנס במכללה האקדמית ספיר אמר היום (שני) בני גנץ כי בתקופת מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה "היללות" בעורף היו חזקות למרות ההשגים ו"ההובלה הנכונה" של המבצע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

"עוטף עזה עמד בצורה איתנה בכל האתגרים שהציבו בפניו", אמר הרמטכ"ל לשעבר. "אך לחברה הישראלית אני יכול להגיד במידה מסוימת של ביקורת - היללות היו הרבה יותר גדולות מהמציאות". את הדברים אמר גנץ בכנס "ממבצע 'צוק איתן' לאינתיפאדה שלישית" שהתקיים במכללה האקדמית ספיר, בשיתוף המכון למחקרי ביטחון לאומי.

"מבצע צוק איתן נעשה במקום ובשעה הנכונה", המשיך גנץ. "לא שלא היה מה לשפר, אך הייתה בו הובלה נכונה של ראש הממשלה, שר הביטחון והצבא וכוחות הביטחון. חמאס עושה מאמץ להתעצם ולשחזר את היכולות שלו, אבל הוא לא 'לא מורתע', ההרתעה נוכחת".

רקטה, צבע אדום, אזעקה (צילום: תום צרף, חדשות)
"עוטף עזה עמד בצורה איתנה" | צילום: תום צרף, חדשות

"נדרש כיוון אסטרטגי-מדיני"

הרמטכ"ל לשעבר התייחס גם להידרדרות במצב הביטחוני בתקופה האחרונה. "כל הסוגיה של אירועי הטרור כעת הן פטריות שנאה של אחרי הגשם, שניזונות מאווירה שלילית ומתסיסה שצריך לדעת לעצור אותה", אמר. "אנחנו צריכים לעמוד בצורה איתנה כחברה ולהגיב בשיא הכוח מול אירועים מסכנים וחמורים ובמינימום הכוח מול אירועים שאינם מסכנים. אנחנו צריכים לדעת שהילדים שלנו גדלים על ערכים גם ברגעים הכי קשים".

גנץ התייחס בדבריו גם למצב המדיני. "נדרשת מגמה של כיוון אסטרטגי-מדיני", הסביר. "כאן לא שוויצריה ולא לוקסמבורג, אנחנו הכי חזקים כאן וטוב שכך, ולנצח נצטרך לוודא שיש כאן חרב, אך אני משוכנע בצורך לחפש אחר הסדרה מדינית. אני לא יודע האם ניתן להגיע להסכם שלום בקצה, אך המאמץ להסדרה הוא מאמץ חשוב".