שלושה הרוגים ולמעלה ו-17 פצועים בשני פיגועים משולבים בירושלים שעירבו ירי, דקירות ודריסה: מאז שעות הבוקר המוקדמות (שלישי) הטרור שב להשתולל ברחבי הארץ - והכה בעיר הבירה פעמיים, תוך דקות ספורות. בעקבות האירועים, יכונס בשעות הצהריים דיון קבינט מיוחד בהשתתפות נציגי כוחות הביטחון. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

באירוע שהתרחש סמוך לשעה 10:15 בשכונת ארמון הנציב בירושלים, עלו שני מחבלים לאוטובוס - כשאחד מהם אוחז באקדח וחברו בסכין. השניים החלו לירות ולדקור נוסעים, כוח מג"ב פרץ לתוך האוטובוס - ירה והרג את אחד המחבלים. מחבל שני נפצע. כתוצאה מפיגוע הטרור המשולב, נהרגו שני בני אדם בני 60 ו-45, ונפצעו 17 בני אדם נוספים - 3 מהם לפחות במצב קשה.

כוחות משטרה בעיר (צילום: עמוס בן-גרשום / לע"מ)
כוחות משטרה בעיר | צילום: עמוס בן-גרשום / לע"מהרכב הדורס השייך לחברת בזק (צילום: הלל מאיר - TPS)
מחבל דרס נוסעים שהמתינו בתחנת האוטובוס | צילום: הלל מאיר - TPS

"עם הגעתנו לזירת האירוע שררה במקום המולה רבה ונשמעו רעשי ירי, מיד נכנסתי לתוך האוטובוס על מנת להתחיל לחלץ ולעניק טיפול רפואי לנפגעים הרבים", סיפר פאראמדיק מד"א אהרן אדלר. "ביצענו סריקה ראשונית בזירה והענקנו טיפול מציל חיים לנפגעים".

גל הפיגועים רק הולך ומחריף (צילום: הלל מאיר - TPS)
גל הפיגועים רק הולך ומחריף | צילום: הלל מאיר - TPS
ישעיהו קרישבסקי ז"ל שנהרג בפיגוע (צילום: שמואל דריי, כיכר השבת)
ההרוג בפיגוע הדריסה: שעייה קרישבסקי | צילום: שמואל דריי, כיכר השבת

בפיגוע נוסף שהתרחש דקות לאחר מכן ברחוב מלכי ישראל בבירה, נהג מחבל במכונית ופגע בעוצמה ב-3 נוסעים שהמתינו בתחנת אוטובוס במקום. לאחר הדריסה, המחבל יצא מהמכונית עם סכין בידו - והחל לדקור עוברים ושבים. באירוע זה נהרג הרב שעייה קרישבסקי (59), ומספר בני אדם נפצעו, כמה מהם במצב קשה.

המחבל שביצע את הפיגוע הוא עלא אבו ג'מאל, עובד בזק, תושב מזרח ירושלים, שביצע את פיגוע הדריסה באמצעות רכב של חברת התקשורת. חברת בזק מיהרה לגנות את הפיגוע ולהתנער מהמעשה: "בזק מביעה זעזוע עמוק בעקבות הפיגוע בירושלים ברחוב מלכי ישראל, ומפעילותו החבלנית של עובד החברה".

זירת הפיגוע בארמון הנציב (צילום: TPS)
האוטובוס בו בוצע הפיגוע בארמון הנציב | צילום: TPS

"אנו המומים מהמעשה הנפשע, מביעים שאט נפש מהמעשה, כואבים את כאבן העמוק של משפחות ההרוגים ומתפללים להבראתם המהירה של פצועי הפיגוע". בבזק מדגישים כי לא נראה כל סימן מוקדם, ולא נצפה כל שינוי בהתנהגותו של העובד, אשר יכלו להעיד מראש על פעילותו החבלנית הנפשעת.

הפיגוע באוקטובר 2015 (צילום: TPS)
הרוג ופצועים בפיגוע | צילום: TPS
כוחות הצלה באוטובוס בארמון הנציב (צילום: מד"א)
כוחות הצלה באוטובוס בארמון הנציב | צילום: מד"א

ראש עיריית ירושלים: "לנקוט בצעדים דרסטיים נגד המחבלים"

מ"מ המפכ"ל, ניצב בנצי סאו, שיבח את תושיית השוטרים והאזרחים בכלל האירועים: "אנחנו ברצף אירועים ביממה האחרונה שמה שמאפיין אותו הוא תגובה מאוד מהירה של אזרחים, מאבטחים ושוטרים. זה קורה לנו בהרבה מאוד זירות - שני אירועים בירושלים וגם ברעננה הבוקר. בשעות הצהריים, ראש הממשלה נתניהו יקיים דיון קבינט - ולדיון הזה יגיעו כלל כוחות הביטחון עם תכניות אופרטיביות. אציג בפני הקבינט תכנית מבצעית שתהלום את רצף האירועים ואת חומרתם".

פיגוע דריסה מלכי ישראל ירושלים (צילום: חדשות 2)
עובד "בזק" ביצע את פיגוע הדריסה | צילום: חדשות 2"משטרת ישראל ומשטרת מחוז ירושלים ממשיכה להיות פרוסה בשטח על מנת למנוע את הפגיעה בחפים מפשע", הבהיר מפקד מחוז ירושלים, ניצב משה (צ'יקו) אדרי. "כרגע מבחינתנו זה המענה הראשוני, אנחנו נערכים לצעדים נוספים. המחבלים תושבי מזרח ירושלים מג'בל מוכאבר".

"מה שקרה היום לא יעבור לסדר היום. עלינו לנקוט צעדים דרסטיים שישנו את המציאות בתוך השכונות היהודיות בירושלים", קרא ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת. "אנחנו הולכים לנקוט בצעדים שלא ננקטו עד עכשיו בתיאום עם השב"כ והמשטרה. מקובל עליי בעת הזו להטיל סגר על השטחים. אני קורא לממשלה ולכוחות הביטחון להחריף את הצעדים, ויחד עם זאת קורא לתושבים לא לקחת את החוק לידיים".

בהכנת הידיעה השתתפו: ניר דבורי, משה נוסבאום, יואב אבן, עזרי עמרם ומתן חצרוני