חיילים בתחנות האוטובוסים (ארכיון)
תוספת של חיילים בערים, ארכיון | צילום:

בעקבות המתיחות הביטחונית החלו כוחות הביטחון בצעדי ההיערכות והמיגון שעליהם החליט הקבינט: היום (רביעי) קיבלה המשטרה תגבורת מצה"ל של 300 חיילים שפוזרו לפעילות משותפת עם השוטרים ברחבי הערים בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מחוז תל אביב קיבל תגבורת של 100 חיילים והיתר פוזרו בין המחוזות השונים: 50 במחוז דרום, 50 במחוז מרכז, 50 במחוז חוף ו-50 חיילים במחוז הצפון. בירושלים הוחלט שלא להציב חיילים בשל גיוס לוחמי מג"ב במילואים לאבטחת העיר. בשלב זה תגבור החיילים יימשך ללא הגבלת זמן.

במקביל, החלו היום כוחות הביטחון בירושלים להציב מחסומים בכניסות לכמה כפרים ושכונות במזרח העיר. מדובר בקוביות בטון שמגבילות את היציאה ומאפשרות לשוטרים לבדוק כל כלי רכב שיוצא מהכפרים. במשטרת ירושלים מדגישים כי אין כוונה לסגור לחלוטין את הכפרים והשכונות שמהם יצאו בימים האחרונים כמה מהמפגעים בגל הטרור הנוכחי.

במשרד לביטחון פנים הסבירו היום את המהלך: "פעולות אלה, בתוספת פעולות צפויות נוספות בתחום המבצעי, שמובילה משטרת ישראל, נועדו לתת מענה הולם לגל הטרור והסכינאות במסגרת המאמצים להשבת הביטחון והסדר לכלל תושבי המדינה".

כוחות מג
כוחות בשטח, ארכיון | צילום: פלאש 90, נתי שוחט

במשרד פועלים גם במישור האזרחי - השר גלעד ארדן אישר היום (רביעי) הקלות בקבלת רישיון לנשק, זאת בעקבות ריבוי המקרים שבהם אזרחים חמושים סייעו למשטרה ולכוחות הביטחון לנטרל מחבלים בשטח. "אזרחים מיומנים בהפעלת נשק הם גורם מכפיל כוח במאבק מול הטרור ולכן פעלתי למתן הקלות בתקופה זו", הסביר ארדן.

הצעדים הללו מתווספים להחלטה לגייס 13 פלוגות מילואים של משמר הגבול. מדובר במאות לוחמים שיוצבו בימים הקרובים בבירה, בערים המעורבות ובכמה מצירי התנועה המרכזיים בישראל - וזאת על מנת למנוע פיגועים נוספים.

שוטר נפצע ופונה. ארכיון
תגבורת גם במג"ב | צילום: הדס פארוש/flash90

היום ביקר רה"מ נתניהו בבסיס מג"ב בירושלים, קיבל עדכון על ההיערכות בשטח וגם שוחח עם הלוחמים. "אין שום תחליף לפריסת כוחות צפופה מאוד עם כושר ניידות, עם יכולת הגעה למקום הפיגוע או הימצאות במקום הפיגוע על מנת לסכל אותו בזמן אמת ועל מנת למנוע הידרדרות למצבים עוד יותר גרועים", אמר נתניהו.

רה"מ הוסיף: "אני יודע שזה מחייב אתכם לשיקול דעת, אבל שלא יהיה לכם שום ספק: יש לכם גיבוי מלא, ממני, מהממשל ומהעם בישראל, כדי לפעול בצורה הנחושה ביותר, קודם כל להציל חיים וגם להגן על עצמכם. ההנחיות היו תמיד קיימות, אבל אני חושב שהן חודדו, ואני רואה שאתם מיישמים אותן בשכל ישר ובנחישות גדולה, זה משנה".