פיגוע רצחני בכביש 60: היום (שישי) נורו למוות אב ובנו באזור עתניאל בדרום הר חברון, לעיני קרובי משפחתם. חמשת בני המשפחה הנוספים ברכב נפצעו קל או לקו בחרדה. המחבלים שירו הצליחו להימלט וצה"ל פתח בסריקות נרחבות. ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע את תנחומיו והצהיר: "נגיע למרצחים השפלים ונמצה עימם את הדין כמו שעשינו בעבר". במועצה האזורית חברון קראו לממשלה לפעול בכל האמצעים על מנת לעצור את גל הטרור ואף האשימו את "הסהר האדום" בחוסר סיוע לפצועים ולהרוגים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון קיים הערכת מצב בהשתתפות הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש השב"כ יורם כהן, ראש אמ"ן אלוף הרצי הלוי ומתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף פולי מרדכי. במהלך הערכת המצב עודכן שר הביטחון בפרטים ובהתקדמות החקירה והמצוד אחר מבצעי הפיגוע, ויעלון סיכם על תיגבור כוחות ופעילות בגזרת הפיגוע. במהלך שעות אחר הצהריים פלסטיני ניסה לחטוף נשק מחייל בכפר בודרוס ליד מודיעין, והוא נורה ונהרג. אין נפגעים בקרב החיילים.

מפרטים ראשונים עולה כי המחבלים פתחו באש לעבר רכב המשפחה, בו ישבו שבעה בני אדם, כדי לעצור את נסיעתו. לאחר שהרכב הדרדר לתעלה, אחד המחבלים ירד מהרכב והמשיך לירות לעבר בני המשפחה. לאחר מכן הם נמלטו, וכוחות ביטחון ורפואה הוזעקו למקום. צוותי מד"א קבעו את מותם של אב בשנות ה-40 לחייהם ובנו בן ה-18. שני פצועים נוספים - אישה ונער בן 16 - פונו לבית החולים סורוקה. 

שלוש הילדות שהיו ברכב - בנות 11, 9 ו-5 - הוגדרו כנפגעות חרדה. אם המשפחה סיפרה לילדים על התוצאה הטרגית - מות האב והבן. מבית החולים סורוקה נמסר כי כל הנפגעים הם בני משפחה אחת, וקבעו כי מצבו של הנער מוגדר קל לאחר שנפגע מרסיס ברגלו. האישה ושלוש הבנות מוגדרת גם כן במצב קל. פרטי הנפגעים טרם הותרו לפרסום, אך מדובר בבני משפחה שהיו בדרכם לסעודת השבת.

יעלון: "לא ננוח עד שהרוצחים יילכדו"

שני דיווחים מהזירה עדיין נבדקים: לפי בני המשפחה, הנער שנפצע הספיק להזעיק עזרה לפני שנורה ברגלו. הדיווח השני נוגע לפעילות ארגון "הסהר האדום", שעל פי עדי ראייה לא העניק סיוע רפואי לנפגעים למרות שאמבולנס של הארגון שהה באזור.

כוחות של הצבא נכנסו למספר כפרים באזור הר חברון, אליהם על פי החשד היו יכולים להימלט המחבלים. הסריקות מתבצעות בליווי מסוקים וסגר הוטל בכפר יטא הסמוך. נתניהו הוסיף כי ישראל תמשיך להילחם בטרור בכל מקום שיידרש. צה"ל ושב"כ מבצעים מאמץ מודיעיני לאתר את המפגעים ולהגיע גם למשלחיהם.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון , מסר בתגובה לרצח: "המאבק בטרור הפלסטיני מחייב אותנו לנחישות, יד ברזל ואורך רוח. המאבק הזה הוא ארוך שנים, וגם את גל הטרור הנוכחי,  המכוון לפגוע בנו רק משום היותנו יהודים, אנו נכה. בשעה זו מנהלים צה"ל, שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל מצוד נרחב אחר מבצעי הרצח היום באזור דרום הר חברון, ואנו לא ננוח ולא נשקוט עד אשר נלכוד אותם ואת שולחיהם, אם יש כאלו".

"היה פה וידוא הריגה"

יעלון הוסיף כי "כוחות הביטחון עושים לילות כימים כדי ללכוד מחבלים טרם ביצעו את זממם, ברוב המכריע של המקרים בהצלחה. לדאבון הלב לעיתים מצליחים המחבלים לפגוע בנו, כפי שהתרחש היום, אך גם אליהם אנו נגיע. אני מבקש להשתתף בצערן של משפחות ההרוגים ולאחל החלמה מהירה לפצועים. אנו פועלים בנחישות, באחריות ובשיקול דעת למען ביטחונם של אזרחי ישראל".

בשידורי כלי התקשורת של חמאס הדגישו כי המחבלים "חסו" על חיי הילדים מכיוון שהדבר מנוגד לדת, כפי שטענו גם רוצחי בני הזוג הנקין. אנשי חמאס בעזה בירכו על הפיגוע וקראו לבצע פיגועים נוספים, אך הדגישו כי לא מדובר בלקיחת אחריות. גם בג'יהאד האסלאמי שיבחו את המעשה, שלדבריהם נעשה "בתגובה לפשעי הכיבוש" - בהם פשיטת המסתערבים בבית החולים בחברון.

יוחאי דמרי, ראש המועצה האזורית הר חברון, אמר כי הנרצחים הם "משפחה תמימה שנסעה כדי לעשות את השבת ולצערי באזור סמוע נפתח עליה אש על ידי רוצחים שפלים". ראש המועצה הוסיף כי "הפרחים של שבת הוכתמו בדם הנרצחים - היה פה כנראה וידוא הריגה", הוסיף דמרי. "היה אמבולנס של הסהר האדום שלצערי לא ירד מהרכב ולא טיפל בפצועים, כאילו היה מדובר בכלבים ולא אנשים. אבל אלו השכנים שלנו, שמתנהגים כחיות אדם ללא צלם אנוש".

מפת אזור הפיגוע
מפת אזור הפיגוע | צילום:

קריאה לנתניהו לסגור צירים מטעמי ביטחון

דמרי קרא לממשלה לנקוט באמצעים תקיפים נגד המחבלים: "אי אפשר להעמיד חייל בכל קילומטר, אבל חייבים לייבש את הביצה של הטרור". מאיר אינדור, יו"ר ארגון "אלמגור", טען כי יש למנוע נסיעת פלסטינים בכביש 60 וצירים נוספים: "מספר הקורבנות הגדל מחייב חידוש האסור על נסיעת פלסטינים בצירים חיוניים לישראלים, כפי שישראלים מנועים היום להשתמש בכבישים רבים הפתוחים רק לפלסטינים". לדברי אינדור, "ממשלת נתניהו צריכה להעדיף שיקולי הצלת חיים על פני שיקולים הסברתיים" .

ח"כ אורן חזן מהליכוד, חבר ועדת חוץ והביטחון, הודיע כי ייזום דיון דחוף בוועדה וידרוש משר הביטחון יעלון להופיע בפני הוועדה. "מי שחשב הטרוריסטים יסתפקו רק בילדים סכינאים התבדה פעם נוספת נוכח פיגוע הדמים הרצחני ערב השבת בדרום הר חברון בו נרצחו אב ובנו וגדע משפחה יהודית נוספת", הוסיף חזן. "השר יעלון, עם ישראל מצפה לתגובה חריפה. 'הרגלתם' אותנו לפיגועי דקירה - לא נסכים להתרגל לפיגועי ירי!"

הרכב שנפגע מהירי (צילום: הצלה יו"ש)
הרכב שנפגע מהירי | צילום: הצלה יו"ש

שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן טען כי "ככה לא נלחמים בטרור! הפיגוע בדרום הר חברון הוא תוצאה ישירה של התנהלות הממשלה שנוקטת במדיניות הכלה במקום במדיניות הכרעה". לדבריו, ראשי החמאס בעזה מניעים את הטרור "מתוך ידיעה ודאית שראש הממשלה ושר הביטחון העניקו להם חסינות ואף אחד לא יפגע בהם וזוהי התוצאה". ליברמן קרא לחסל את ראשי חמאס בעזה.

ח"כ זהבה גלאון, יו"ר מרצ, גינתה את הפיגוע והשתתפה בצער המשפחה: "אב ובנו, קורבנות נוספים של גל הטרור והייאוש. כמה נורא לפתוח עם הידיעה הזאת את סוף השבוע, כמה מחרידה המחשבה על המשפחה הפצועה ועל ההחלמה המפרכת, הפיזית והנפשית, שלפניהם. אני משתתפת בצערם, ומקווה שהמחבל ייתפס בהקדם ויועמד לדין. השקט המדומה של הימים האחרונים הוא, כשמו, מדומה. בשטחים הטרור ממשיך להשתולל אבל לממשלה נוח יותר למכור לציבור שהמצב נרגע ולהשאיר לתושבי ההתנחלויות לספוג את האלימות שלא דועכת".

גלאון הוסיפה כי היא "מסרבת לקבל את המציאות המדממת שאנחנו חיים בתוכה כבר הרבה יותר מדי זמן, לאף אחד מאיתנו אסור להסכים שהיא תהפוך לשגרה קבועה ונצחית. חייבים לקחת את המושכות ממי שלא מוכן ולא יכול להציע לנו עתיד אחר, ממי שפוחד לעשות הכל כדי שלא לנצח נחיה על חרבנו".

המשפחה הייתה בדרך לסעודת השבת (צילום: דוברות הר חברון)
המשפחה הייתה בדרך לסעודת השבת | צילום: דוברות הר חברון

ניר דבורי, עופר חדד, אהוד יערי, רוני דניאל, יואב אבן, אוהד חמו ועזרי עמרם השתתפו בהכנת הידיעה.