36 שנה אחרי מתקפת הטרור בנהריה, בה רצח באכזריות את בני משפחת הרן ושוטר, ישראל סגרה חשבון עם סמיר קונטאר: סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה הלילה (ראשון) כי מספר טילים פגעו בבניין בדמשק ובתקיפה נהרגו כמה בני אדם. כלי תקשורת ערביים דיווחו שבין ההרוגים היה גם בכיר חיזבאללה קונטאר, ששוחרר מהכלא הישראלי בעסקת השבת גופותיהם של אלדד רגב ואהוד גולדווסר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווחים, התקיפה בוצעה ברובע ג'רמאנה בבירת סוריה לפנות בוקר. חלק מכלי התקשורת בסוריה דיווחו שהאחראים לתקיפה הם "ארגוני טרור", אך גורמי ממשל פרסמו ברשתות החברתיות כי מדובר בתקיפה ישראלית שנועדה לפגוע בקונטאר. אותם גורמים טענו כי הוא שהה בבניין אך כי גורלו אינו ידוע.

לפי דיווחים בכלי תקשורת בסוריה, שני מטוסי קרב של חיל האוויר הישראלי שיגרו ארבעה טילים מונחים מטווח רחוק שפגעו בבניין והרסו אותו כליל.

זירת התקיפה (צילום: הטלוויזיה הסורית)
צילום: הטלוויזיה הסורית

בחיזבאללה אישרו כי קונטאר נהרג בתקיפת צה"ל בדמשק ואחיו בסאם ספד לו בחשבון הפייסבוק שלו זמן קצר לאחר התקיפה, אך לא סיפק פרטים אודות נסיבות מותו. "בגאווה אנחנו מתאבלים על מותו של המנהיג קונטאר", כתב האח. "לכבוד הוא לנו להצטרף למשפחות הקדושים המעונים".

בחודשים האחרונים, על פי דיווחים בכלי תקשורת זרים, פעל קונטאר בסוריה במטרה לבסס "תשתית טרור" בגולן הסורי, שאמורה הייתה לפעול בשירות חיזבאללה, אירן ומשטר אסד ולהוציא לפועל פיגועים נגד ישראל.

זירת החיסול בפרברי דמשק (צילום: טלוויזיה סורית)
הריסות בג'רמאנה, הלילה | צילום: טלוויזיה סורית

זאת אינה הפעם הראשונה שבה מדווח כי קונטאר חוסל במתקפה ישראלית - ביולי האחרון דווח כי בכיר חיזבאללה חוסל במתקפה אווירית על מכונית בה נסעו אנשי הארגון, אך הדיווח התגלה כשגוי.

קונטאר, לבנוני ממוצא דרוזי, רצח בשנת 1979 את שלושת בני משפחת הרן ושוטר, כשהוביל חוליית טרור שחדרה לנהריה. הוא נידון לארבעה מאסרי עולם ועוד 47 שנים במצטבר, אך שוחרר בשנת 2008 במסגרת העסקה להשבת גופותיהם של אהוד גולדווסר ואלדד רגב מידי חיזבאללה. חטיפתם של שני חיילי המילואים בגבול ישראל-לבנון ב-12 ביולי 2006 הובילה לפרוץ מלחמת לבנון השנייה.

מטוסי קרב שיגרו 4 טילים (צילום: הטלוויזיה הסורית)
נידון ל-5 מאסרי עולם - ושוחרר ב-2008 | צילום: הטלוויזיה הסורית

לאחר שחרורו, הפך קונטאר לדובר חיזבאללה וסמל למאבק המזוין בישראל. חודשיים לאחר שחרורו הגיע לגבעת הצעקות ברמת הגולן והכריז כי הרמה תוחזר בעתיד לידי סוריה.

לאחר עסקת שליט, באוקטובר 2011, אמר כי הוכח שחטיפות חיילים הן אמצעי מאבק יעיל לשחרור האסירים הכלואים בישראל ויש להמשיך בדרך זו. כיום קונטאר נמצא ברשימת המבוקשים של הממשל האמריקני, יחד עם בכירים בחמאס.