זה קרה בשבוע שעבר ליד הטיילת באילת. טוראי א', חיילת בודדה תושבת העיר שערקה משירות במשך 10 חודשים - לטענתה בשל מצבה הכלכלי הקשה - נעצרה במפתיע על ידי לוכדי עריקים. אלא שבמהלך המעצר, הופעל נגדה כוח - ואחד השוטרים הצבאיים שבר את ידה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לידי חדשות 2 Online הגיע תיעוד האירוע, בו נראה לוכד העריקים כשהוא תופס אותה בחוזקה, תוך שהיא צועקת "תעזוב אותי, תעזוב אותי". בסרטון היא נראית צועקת לאדם שהיה במקום וביקשה ממנו שיעזור לה - אך ללא הועיל. באירוע זה נשברה ידה. לפי צה"ל היא התנגדה למעצר.

למרות שזעקה מכאבים, במשך שעות ארוכות היא לא נלקחה לטיפול רפואי. רק בבוקר, כשמונה שעות לאחר האירוע, היא נלקחה ממעצר לבית החולים יוספטל באילת, שם ציינו כי היא סובלת משבר במרפק, גיבסו אותה ונתנו לה הנחיות רפואיות - מעקב רפואי אחר מצב היד ומשככי כאבים.

משם היא הובלה שוב למעצר, וביום רביעי היא הובאה לכלא 4 בצריפין. ביום חמישי היא הובאה לדיון בבית הדין הצבאי בקסטינה, שם דרשה התביעה הצבאית להאריך את מעצרה. עורכת דינה, אודליה קרדונר, התנגדה לבקשה, וציינה כי החיילת לא קיבלה טיפול רפואי מאז פציעתה ושהיא סובלת מכאבים.

החיילת עם היד השבורה
החיילת עם היד השבורה | צילום:

"לנקוט באלימות כל כך קשה? אין לכך הצדקה"

"בשלב זה לא ברור מה הנסיבות שהובילו לפעולה אלימה, לפי הטענה, מצד לוכדי העריקים כלפיה", ציינה השופטת. "ראוי כי עניין זה יתברר וכי ככל שאכן ננקטה אלימות יבורר הדבר עם האחראים לכך". בין היתר, הבטיחו גורמי התביעה הצבאית כי החיילת תקבל טיפול רפואי בכלא. למרות המקרה, השופטת ציינה כי בשל ה"מסוכנות הצבאית והפגיעה במשמעת הצבאית", החיילת תישאר במעצר עד יום השני הקרוב, אז יתקיים דיון נוסף בעניינה.

עו"ד קרדונר ציינה כי היא מתכוונת להגיש תלונה ליחידה לחקירות פנים. "אין כל הצדקה לנקוט באלימות כל כך קשה, שהביאה לכך ששוטר צבאי שבר את מרפקה של החיילת", היא ציינה. "ראוי היה כי גורמי משטרה צבאית יתחילו לחקור מרגע שהחיילת הגישה תלונתה אך זה טרם קרה".

נשלחה למאסר בשנית
נשלחה למאסר בשנית | צילום:"מדובר בסך הכל בחיילת בודדה שהייתה עריקה עקב מצבה הכלכלי והמשפחתי הקשה", היא הוסיפה. "היא אינה מסכנת את הציבור במקרה שלא תהיה עצורה, אך למרבה הצער, מדיניות המעצר היא שבלונית".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מדובר בעריקה מזה תקופה ארוכה של עשרה חודשים שהתנגדה למעצר. הנושא נמצא בתחקיר לאחריו יוסקו מסקנות באשר להשתלשלות האירועים ויופקו הלקחים בהתאם. החיילת קיבלה טיפול רפואי ותמשיך לקבל טיפול רפואי ככל שיידרש".