דאע
בשירות האויב. לוחמי דאע"ש | צילום: רויטרס

מאז עלה שמו של ארגון המדינה האסלאמית לכותרות בשנת 2013, החלו להצטבר עוד ועוד ידיעות על ערבים אזרחי ישראל שבחרו לחצות את הקווים ולהצטרף לשורות ארגון הטרור האכזרי. מסיכום של מערכת הביטחון עולה כי 41 ישראלים עברו לשטח סוריה והתגייסו לדאע"ש או הביעו נכונות להצטרף לארגון, 4 מהם נהרגו בקרבות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ב-14 בפברואר 2013 החל הגל הראשון של ערבים צעירים ישראלים שעברו לשטח סוריה בכדי להצטרף לארגוני הטרור שם. לראשונה פורסם אודות צעיר ישראלי מטמרה, שמרצה עונש מאסר עולם בגין רצח, שברח מהחופשה בכלא וברח לסוריה. יודעי דבר סיפרו שהצעיר נחשב לאישיות בכירה כעת באחד מארגוני הטרור הפועלים במדינה.

7.9.14 בפעם הראשונה מול מצלמות, במהלך ריאיון לחדשות 2, הביע עורך דין מנצרת הזדהות ותמיכה עם דאע"ש.

10.9.14 נחשף סיפורו של צעיר תושב העיר נצרת, שנטש את אשתו ואת בנו, נסע לסוריה והצטרף לדאע"ש. הוא הספיק לשחרר מספר סרטונים שבהם נראה יחד עם לוחמי דאע"ש כשהוא קורא לצעירים להתגייס לארגון הטרור.

29.9.14 נעצר מורה תושב אום אל פחם, בחשד לתמיכה במדינה האסלאמית. חודשים ספורים לאחר מכן, האיש שוחרר ונכנס יחד עם אשתו ובנו התינוק לסוריה - ואפילו שלח תמונות שלו חמוש ברובה ולובש מדים של דאע"ש.

תושבת שפרעם שהצטרפה לדאע
תושבת שפרעם שהצטרפה לדאע"ש | צילום: חדשות ללא

ב-7.10.14 נחשפו עשרות דגלונים של דאע"ש שנמצאו באחד מרחובות העיר נצרת עילית.

11.4.14 דווח לראשונה על מותו של ערבי ישראלי שהצטרף לדאע"ש בעירק. הצעיר, אחמד חבשי, מתאגרף וסטודנט, נהרג בקרבות שהתנהלו במדינה.

12.10.14 נחשף סיפורם של שלושה צעירים תושבי יפיע שנסעו לנפוש בטורקיה ומשם הצטרפו לארגון הטרור דאע"ש.

22.10.14 נחשפו כיתובים המזדהים עם ארגון הטרור במגרש כדורגל בדליית אל כרמל.

3.11.14 בפעם הראשונה במדינת ישראל נגזרו 22 חודשי מאסר על אחמד שורבג'י בן ה-23 מאום אל פחם, שהצטרף לדאע"ש, התאמן בסוריה, חזר והביע חרטה.

22.11.14 נחשפו כיתובי דאע"ש על אנדרטאות של נופלים דרוזים בצפון הארץ.

ב-23.11.14 נגזרו 36 חודשי מאסר על צעיר ישראלי תושב יפיע שהצטרף לדאע"ש, נלחם ישירות בארגון, וחזר לישראל.

לוחמי דאעש (ארכיון)
עשרות הצטרפו לארגון | צילום: טוויטר, חדשות

2.12.14 אביו של אותו צעיר מיפיע בריאיון לחדשות 2: "דאעש יותר טוב מכולכם, כולל מדינת ישראל".

17.1.2015 שני צעירים תושבי יפיע שהצטרפו לדאע"ש שולחים תמונות שבהן הם נראים לבושים במדי הארגון וחמושים בנשק.

18.1.2015 עורך דין שהזדהה ברשתות החברתיות כתומך דאע"ש נעצר יחד עם שישה צעירים, בהם סטודנטים תושבי סכנין. נגד החבורה הוגש כתב אישום לאחר שהקימו חולייה שתמכה בארגון. הם התאמנו בשחיטת כבשים.

9.1.2015 תושב כפר יאסיף הואשם שחבר לארגון הטרור ג'בהת אל נוסרה. מיד עם חזרתו ארצה הוגש נגדו כתב אישום. מאוחר יותר התברר שהיה אחראי על הלוגסטיקה של הארגון.

1.2.2015 תושב נצרת שנלחם יחד עם ארגון דאעש וידו נקטעה שב ארצה לקבל טיפול, נעצר, והוגש נגדו כתב אישום. בסופו של דבר האיש נשלח לכלא למספר שנים.

צפו בכתבה מהמדורה אמש
7 ישראלים נהרגו בקרבות | צילום: רויטרס, חדשות

15.4.2015 תושב יפיע הורשע בחברות בדאע"ש. במקרה אחר תושב ערערה שבנגב הואשם בפרסום תמונות וסרטונים התומכים בארגון הטרור.

22.5.2015 תושב העיר טייבה שעבד בשיפוצים נכנס לסוריה ושם נהרג בקרבות של ארגון הטרור.

"דאע"ש מעודד את הגזענות והאיסלאמופוביה"

26.6.2015 גבר, אשתו וילדיהם נסעו להשתתף בנשף סיום לימודי רפואה של אח האישה ברומניה. משם, בלי ליידע את בני המשפחה, בני המשפחה טסים מטורקיה ובהמשך לסוריה כדי להצטרף לדאע"ש.

20.9.2015 אם לחמישה בשפרעם ניסתה להצטרף לדאע"ש בסוריה, חזרה ארצה והוגש נגדה כתב אישום. עם חזרתה אמרה האישה לעיתונאים: "המדינה האסלאמית עוד תתרחב".

1.10.2015 חוליית דאע"ש נחשפה ביפיע. החולייה הורכבה משבעה צעירים שתכננו לבצע פיגוע טרור.

25.10.2015 תושב ג'לג'וליה חצה את הגבול על רחפן והצטרף למדינה האסלאמית. שבוע לאחר מכן נחשפה חולייה של מספר צעירים, בהם שלושה אחים, שהוגש נגדם כתב אישום בגין הקמת חוליית טרור, אז התברר גם קשר בין אותם צעירים לצעיר אחר שחצה את הגבול.

8.12.15 5 בני משפחה מנצרת הואשמו בהקמת התארגנות דאע"ש בישראל. על פי כתב האישום הם אספו נשק, התאמנו בשטח בנוי ותכננו להוציא לפועל פיגועים. התכתבויות ביניהם בפייסבוק סייעו להפלילם.

5 הנאשמים מנצרת
5 הנאשמים מנצרת | צילום:

ח"כ באסל גטאס (הרשימה המשותפת) אמר כי מפלגתו פרסמה גילוי דעת נחרץ בעניין פשעי ארגון דאע"ש. "פשעי דאעש לא רק שאינם מייצגים את ערכי האסלאם, אלא משרתים את האינטרסים של אויבי עמי האזור, ואת מחרחרי הגזענות והאיסלאמופוביה", אמר גאטס. "הרשימה המשותפת מגנה את פשעי ארגון דאע"ש, ואת הטרור שהוא משליט בשם דת האסלאם כביכול".

"על אף הפרסומים לאחרונה, איני חושב שמדובר בתופעה אלא באירועים שוליים , ולמרות זאת אני מדגיש את קריאתינו לצעירים שלנו שלא ליפול למלכודת של דעא"ש, שהינו ארגון טרור שמבצע פשעים נגד האנשות", ציין ח"כ גאטס. "אני קורא לצעירים הערבים להתאחד סביב ערכים הומניים של סבלנות ודמוקרטיה ומאבק לגיטימי וחוקי".

"הסיבה העיקרית שהאידיאולגיה של דאע"ש מקבלת תמיכה בקרב הצעירים זו תוכניות לימודי הדת הן בבתי הספר והן במכללות והדרשות של אותם במסגדים, שמטמיעים בתוכם עקרונות קיצוניות", הסביר שייח' מוחמד שריף עודה, ראש העדה האסלאמית האחמדית בארץ הקודש. "כל מעשי דאעש זה טרור ופשע ממדריגה ראשונה, מעשים אלו מנוגדים לעקרונות דת האסלאם, והאסלאם מגנה אותם בכל תוקף".