מחאת החיילים | צילום:

חיילים פתחו במחאת רשת - לנו דחו את העלאת השכר, לח"כים מעלים: היום (שלישי) אושרה העלאת השכר לחברי הכנסת למרות המחאה הציבורית, יממה בלבד לאחר שהשרים החליטו לדחות את ההצעה להעלות את שכר החיילים. הבוקר פתחו חיילים רבים במחאה ברשת – בהם הם מצטלמים עם השלט "אבל עני חייל". עוד נכתב בקמפיין שהפך לויראלי: "שכר שלא מכבד בני אדם, למה אתם מח"כים"?.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החיילים, המשרתים גם ביחידות עורפיות וגם ביחידות קרביות, העלו את התמונות בדף הפייסבוק "חיילים מצייצים", שפתח במחאה בנושא. הם מצטלמים ללא פנים ועם תג יחידה, על מנת שלא יחשפו אותם מכיוון שעל פי הוראות הצבא, אסור להם להשתתף במחאות כאלה.

696138
צילום:
מחאת החיילים
צילום:

"אותם חברי כנסת שמקבלים העלאה של 1,000 שקל בשכר בחודש הבא, החליטו לדחות את הצעת החוק לפיה שכרם של חיילי צה"ל יעלה ב-700 שקלים בשלוש פעימות", קראו החיילים. "יש לנו את הכוח לשנות". אלפי חיילים כבר הביעו תמיכה במאבק, וחלקם הצטלמו עם התמונה.

הצטלמו מכוסי פנים
צילום:
צילום:

"בשבילם זה ארוחה, בשבילנו זה עולם ומלואו"

אחת החיילות כתבה: "השרים יושבים איפה שהם בזכות אלה שמגנים עליהם, אבל הם מעדיפים לקחת את הכסף לעצמם ולא להביא לנו – בשבילכם זה עוד ארוחה במסעדה, בשבילנו זה עולם ומלואו".

חייל אחר הוסיף: "אצלם זה לא משנה אם להרוויח 30,000 או 30,250, אבל לחייל שהמשכורת שלו זה כמה מאות שקלים בשביל לשרוד את החודש זה המון. למה חייל צריך להיאבק כדי לשרוד את החודש או לחיות על חשבון ההורים? באיזו מדינה הדבר הזה תקין? אחרי זה מתפלאים למה 50% יוצאים מהצבא".

ברקע המחאה עומדת ההחלטה הטרייה של ועדת הכנסת שלא להקפיא את העלאת השכר המתוכננת לחודש ינואר 2016, למרות שהוועדה הציבורית קבעה שיש לשנות את המנגנון שמעלה באופן אוטומטי את שכר הח"כים.

696166
צילום:
696173
צילום:

"העלאת שכר הח"כים - בושה"

ח"כ שלי יחימוביץ' מהמחנה הציוני, שפעלה לביטול העלאת שכר הח"כים, זעמה על ההחלטה: "ההעלאה המופרזת היא בושה וכלימה לכנסת ולח"כים, אלא שלמרבה הצער נראה שהבושה אבדה כליל. חבל שהח"כים שנאבקו בחרוף נפש על העלאת שכר של אלף שקלים בחודש שעה ששכרו של הציבור נשחק ונפגע – לא מוצאים את העוז ותעצומות הנפש להילחם כך עבור האינטרס הציבורי. היום אני מתביישת להיות חברה במועדון של שומרי השמנת לעצמם".

יו"ר מפלגת "יש עתיד", ח"כ יאיר לפיד, אמר כי "היום הייתה ההזדמנות לעשות את הדבר הראוי ביותר – ליישם את המסקנות של הוועדה ולקבוע שחברי הכנסת יוציאו מידם את העלאת השכר. אנחנו נמשיך להילחם כי זה בלתי נסבל וזה שערורייתי, שאנשים פה לא גומרים את החודש וחברי הכנסת מעלים לעצמם את השכר". חבר מפלגתו יעקב פרי הוא זה שהעלה את ההצעה להעלות את שכר החיילים.

חברי סיעת "יש עתיד" כבר הודיעו כי יתרמו את העלאת השכר וימשיכו להיאבק למען שינוי שיטת קביעת שכר חברי הכנסת. ח"כ יעל גרמן אף הגישה הצעת חוק בנושא.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.co.il

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני