אילוסטרציה (צילום: דו"צ, חדשות)
תג היחידה החדשה | צילום: דו"צ, חדשות

"היחידה הצבאית שתגיע לכל מקום בכל זמן": היום (ראשון) התקיים טקס הקמת חטיבת הקומנדו של צה"ל, שנקראת "עוז" בגן הלאומי מעין חרוד-גדעונה. בצה"ל הבהירו כי תג החטיבה מבטא את אופייה וייחודה של החטיבה: החץ הדו כיווני מסמל את יכולת ההגעה של צה"ל לכל מקום שתידרש, וסכין הקומנדו מייצגת מגע קרוב. בראש החטיבה עומד אל"מ דוד זיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חטיבת הקומנדו תאגד תחתיה את היחידות "אגוז", "דובדבן", "מגלן" ו"רימון", בעקבות החלטת ראש המטה הכללי להקמת חטיבת קומנדו תחת אוגדת ה"אש". בצה"ל הסבירו כי ייעודה של החטיבה להוות חטיבת קומנדו זמינה, עצמאית וגמישה - שמתמחה בלחימת פנים אל פנים ביעדים מורכבים, בביצוע פשיטות ארוכות-טווח ובעלת יכולת פעולה ממושכת בעומק מערך האויב.

הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, אמר בטקס: "חטיבת הקומנדו שהוקמה היום נשענת על ארבע יחידות עם עבר מפואר, שרשמו פרקים מרשימים בתולדות ההגנה על מדינת ישראל. לא צריך הבנה מודיעינית ואסטרטגית רחבה כדי להבין את רגישות התקופה. כשמסתכלים לצפון ורואים את דברי הרהב, את הרוח הנושבת מלבנון, את האיומים של מפקדי דאע"ש מאזור סוריה ועירק, את גל ההסלמה שאנחנו מתמודדים איתו בחודשים האחרונים ביהודה ושומרון ואת האיומים מדרום, כל אלו מחייבים יותר מתמיד את היכולת שנמצאת פה במרחב הקטן הזה, חטיבת הקומנדו של צה"ל".

טקס הקמת היחידה, היום (צילום: דו"צ)
טקס הקמת היחידה, היום | צילום: דו"צ

"במידה וניבחן, ננצח כל אויב"

איזנקוט הוסיף כי היחידה "תשמש כמשמר קדמי וסמן ימני ליכולת ולרוח של צבא ההגנה לישראל בעתיד. בחטיבת הקומנדו שדרת פיקוד מעולה בכל הרמות ואני משוכנע שתשכילו להיות במוכנות גבוהה, להתכונן ליום פקודה כדי לממש את ייעודנו - להגן על מדינת ישראל, להבטיח את קיומה ובמידה וניבחן - לנצח כל אויב."

מפקד חטיבת הקומנדו, אל"מ דוד זיני, הוסיף: "הקמת חטיבת הקומנדו מהווה הכרזה - על הרמת רף הצפיות מאתנו כיחידות, כחטיבה ומצה"ל כולו כצבא. בעת הזונ בה צה"ל מתייעל, זוהי אחריות וחובה כבדה. ברצוני להודות לרמטכ"ל, למפקד הפיקוד ולמפקד האוגדה, על האמון שנתתם בי בהטלת משימה חשובה ומורכבת זו. ברצוני להודות לכם חיילי, לוחמי, ומפקדי החטיבה, אני מכיר ומוקיר את פועלכם, מאמין בכם, והולך אתכם לקרב בלב שלם, אני בטוח ביכולתכם ובטוח כי אנו נדרש לה". 

בטקס השתתפו, מלבד זיני ואיזנקוט המפקדים הבאים: מפקד פיקוד המרכז אלוף רוני נומה, מפקד זרוע היבשה אלוף גיא צור, מפקד מפקדת העומק אלוף (מיל') טל רוסו, מפקד עוצבת ה"אש" תא"ל אורי גורדין, מפקד אוגדת איו"ש תא"ל ליאור כרמלי, קצין חי"ר וצנחנים ראשי תא"ל יהודה פוקס ומפקדי יחידות "אגוז", "דובדבן", "מגלן" ו"רימון".