המשטרה נערכת בכוחות מתוגברים (צילום: עמית ולדמן, חדשות 2)
הר הבית, ארכיון | צילום: עמית ולדמן, חדשות 2

לאחר שבוע מתוח מאד בירושלים, מתכוננים הבוקר (שישי) לתפילות בהר הבית. כוחות גדולים של משטרה מוצבים במקום, וכוחות נרחבים נפרשו בכל אזור יהודה ושומרון ובעוטף ירושלים לאחר שחמאס הכריז אתמול על "יום זעם" בגדה המערבית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הבוקר תוגבל כניסת מוסלמים מתח גיל 50 למתחם ההר, וזאת בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל אודות כוונת צעירים לגרום למהומות במקום. היום יחלו גם לפעול חמשת המגנומטרים - גלאי המתכות - שהוצבו בכניסות לעיר העתיקה וברחובותיה המרכזיים.

אתמול החליט ראש הממשלה נתניהו לאסור עלייה של חברי כנסת יהודים וערבים להר הבית, דבר שגרם לתגובות חריפות משני הצדדים. זמן קצר לאחר ההודעה, הגיע חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) למתחם, אך נבלם על ידי כוחות הביטחון.

זחאלקה החל להתווכח עם השוטרים ואיים כי יפנה לבג"ץ אם לא יורשה להיכנס. "על פי איזה חוק אני מנוע מלהיכנס? על פי איזו תקנה?", שאל זחאלקה את השוטרים שעמדו בכניסה למתחם. "תראה לי צו, אני לא עובר על החוק. תראה לי שיש לך צו ואני אלך, אקח אותו ואלך לבג"ץ". עוד האשים זחאלקה את נתניהו כי הוא עובר על החוק: "אתם אומרים לי לא להיכנס כי נתניהו אמר, אבל נתניהו הוא לא סמכות. יש בית משפט ויש תקנות. אין תקנה שאומרת שראש ממשלה יכול למנוע מחבר כנסת להיכנס למקום קדוש".

ח"כ זחאלקה בהר הבית, אתמול
ח"כ זחאלקה בהר הבית, אתמול | צילום:

אתמול החליטו הח"כים הערבים לדחות את הביקור בהר הבית, עליו הכריזו אתמול, וזאת כדי לא לגרום למתיחות נוספת. בישראל מקיימים מגעים עם גורמים שונים כדי לנסות להרגיע את גובה הלהבות.

על פי ההערכות, זמן ההכרעה האמיתי יהיה סוף השבוע הזה, שאחריו נדע אם פנינו לדעיכה או הסלמה. השעות שאחרי תפילות יום השישי הן זמן מועד להתפרעויות, ולכן צריך לראות מה יקרה אחריהן.