תקיפה בסוריה, ארכיון (צילום: רונן סולומון, מודיעין חדשותי)
תקיפה בסוריה - ארכיון | צילום: רונן סולומון, מודיעין חדשותי

דיווחים בסוריה: חיל האוויר תקף בסיס של הצבא. גורמים שונים בסוריה, בהם כלי תקשורת המזוהים עם משטר אסד, מדווחים כי הלילה (חמישי) חיל האוויר הישראלי תקף בסיס של חטיבה 155 של צבא סוריה באלקטיפה, פרברי דמשק. יעד התקיפה היה שיירה של משאיות עמוסות טילים בליסטיים. על פי הדיווח, מבסיס אלקטיפה משגר המשטר טילי סקאד לצפון המדינה במסגרת הלחימה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסוריה מדווחים כי מטוסים ישראליים תקפו אחרי חצות שיירה של ארבע משאיות שהועמסו בטילים בליסטיים. התקיפה התבצעה אחרי שהשיירה יצאה מבסיס חטיבה 155 בהרים הסמוכים לאלקטיפה, מצפון לדמשק, ליעד לא ידוע. בנוסף הותקף מאגר דלק והדבר גרם לפיצוצים עזים וללהבות אש גדולות. עדי ראייה דיווחו כי ראו עמודי עשן עולים מהמקום אחרי ששמעו סדרה של פיצוצים.

על פי הדיווחים בכלי התקשורת של המשטר, המטוסים התוקפים הם מטוסים ללא טייס שהגיעו מתוך שטח לבנון. תקיפה כזאת מצד ישראל עשויה להוות איתות לאסד-איראן-חיזבאללה שגם בעידן המעורבות הרוסית בסוריה, וגם לאחר פריסת מערכת ה-S400, הסיכולים נמשכים באין מפריע וישראל מתואמת בעניין הזה עם רוסיה. 

מוקדם יותר השבוע בוועידת הגליל ה-8 בעכו, נשא ראש הממשלה נתניהו דברים ואמר כי במהלך ועידת האקלים בפריז נפגש עם נשיא ארה"ב אובמה וראש ממשלת הודו והתייחס גם לפגישתו עם נשיא רוסיה פוטין."עכשיו ברורה יותר מתמיד סיבת הפגישה שלנו לפני מספר שבועות", אמר נתניהו בנאומו. "חשוב שנהיה מתואמים לגבי מה שקורה בסוריה מאחר ואנחנו פועלים שם מעת לעת, כדי להקפיד על כך שלא יעבור נשק מתקדם מסוריה ללבנון".

עוד הוסיף נתניהו כי מטרת הפגישה הייתה להבטיח שהאינטרסים של המדינות לא יתנגשו. "אנחנו פועלים בסוריה כדי למנוע את הפיכתה לחזית נגדנו, חזית טרור שנייה נגדנו שאירן מנסה לבנות בגולן".

הפגישה עם פוטין: "באווירה טובה"

סוריה: "חיל האוויר הישראלי תקף בשטחינו" (צילום: google earth)
סוריה: "חיל האוויר הישראלי תקף בשטחינו" | צילום: google earth

במהלך שהותו בפריז נפגש ראש הממשלה נתניהו עם פוטין. ראש הממשלה טען כי הפגישה התנהלה ב"אווירה טובה ולא לעומתית". "שני הצדדים מבינים את החשיבות של תיאום ביטחוני ממשי והדוק כדי למנוע תקלות", אמר אמש נתניהו. "ישראל לא תקבל ולא חוותה הגבלות באפשרות שלה לפעול באזור".

לאחר שבירך את נתניהו ואת העם היהודי לקראת חג החנוכה, פנה נשיא רוסיה לתוכן הפגישה ואמר: "המנגנון למניעת אירועים ביטחוניים עובד ביעילות". זו הפעם השנייה בחודשיים האחרונים שמנהיגי המדינות נפגשים ודנים בנעשה בסוריה. בחודש ספטמבר האחרון טס נתניהו למוסקבה שם דן עם הנשיא הרוסי במעורבות ההולכת וגדלה של מדינתו באזור.

"הסכמנו להעמיק את התיאום הביטחוני בינינו כדי למנוע תקלות לא רצויות. אני חושב שהיום כל אזרחי ישראל מבינים כמה הייתה חשובה נסיעתי האחרונה למוסקבה שם החל התיאום", אמר ראש הממשלה.