מחאת החיילים
מחאת החיילים | צילום:

חיילים שמחו על שכרם הנמוך נקראו לשיחות הבהרה: על אף שהצטלמו כשפניהם מכוסות, חלק מהחיילים זוהו על ידי מפקדיהם, שאמרו להם בעקבות כך שיזומנו למשפטים בשל השתתפותם בקמפיין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במחאת הרשת השוו החיילים את שכרם לזה של חברי הכנסת. חלקם, אף שפניהם היו מכוסות, זוהו על פי הסביבה בה הצטלמו. על פי חוקי הצבא, אסור לחיילים לקחת חלק במחאות כאלה, ולכן הם כיסו את פניהם. בעבר, חיילים שהעלו פוסטים מסוג זה זומנו לבירורים, וחלקם נשפטו.

"מנסים להשתיק אותנו ולא לאפשר לנו למחות על דבר שהוא חוץ צבאי, השכר", אמר היום (רביעי) לחדשות 2 Online אחד החיילים שזומנו למשפט. "אני מקווה שיבינו שלא באנו להילחם נגדם". חיילת אחרת, שניסתה במהלך היום להסיר את תמונותיה מהרשת לאחר שקיבלה אזהרות ממפקדיה, אמרה כי "מפחידים אותנו בגלל התמונות שהעלינו, אבל לא הייתה לנו כוונה לפגוע בצבא".

"מנסים להשתיק אותנו"
"מנסים להשתיק אותנו" | צילום:

גורם צבאי אמר שאסור לחיילים להשתתף במחאות כאלה והוסיף כי יצאו על כך אזהרות בעבר.

אתמול אושרה העלאת השכר לחברי הכנסת למרות המחאה הציבורית, יממה בלבד לאחר שהשרים החליטו לדחות את ההצעה להעלות את שכר החיילים. בעקבות כך פתחו חיילים רבים במחאה ברשת – בהם הם מצטלמים עם השלט "אבל עני חייל". עוד נכתב בקמפיין שהפך לויראלי: "שכר שלא מכבד בני אדם, למה אתם מח"כים"?.

הצטלמו מכוסי פנים
הצטלמו מכוסי פנים | צילום:
"לא באנו להילחם בצבא"
"לא באנו להילחם בצבא" | צילום:

החיילים, המשרתים גם ביחידות עורפיות וגם ביחידות קרביות, העלו את התמונות בדף הפייסבוק "חיילים מצייצים", שפתח במחאה בנושא. "אותם חברי כנסת שמקבלים העלאה של 1,000 שקלים בשכר בחודש הבא, החליטו לדחות את הצעת החוק לפיה שכרם של חיילי צה"ל יעלה ב-700 שקלים בשלוש פעימות", קראו החיילים. "יש לנו את הכוח לשנות". אלפי חיילים כבר הביעו תמיכה במאבק, וחלקם הצטלמו עם התמונה.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.co.il

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני