לוחמי מג"ב בירושלים, השבוע | צילום: הדס פארוש/flash90

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש בסוף השבוע מגורמי הביטחון לתגבר באופן דרמטי את הכוחות של המשטרה ומשמר הגבול ולגייס באופן מיידי פלוגות נוספות. בעקבות בקשתו התקיים הערב (מוצ"ש) דיון הערכת מצב מיוחד ונתניהו אישר לגייס 13 פלוגות מילואים של מג"ב, זאת בנוסף ל-3 הפלוגות שכבר גויסו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בדיון עלה כי נוכחות מוגברת של הכוחות בשטח מאפשרת סיכול, הרתעה ושמירה על הסדר - כפי שכבר קרה בימים האחרונים כאשר כוחות הביטחון הצליחו לנטרל בשורה של מקרים מפגעים בודדים ברחבי המדינה. מחר צפוי שר הביטחון יעלון לחתום על צווי הגיוס והלוחמים יגויסו במהלך הימים הקרובים.

שוטר נפצע ופונה. ארכיון
כוננות בבירה, היום | צילום: הדס פארוש/flash90

מדובר במאות לוחמים שיוצבו הן למשימות אבטחה בירושלים והן בערים המעורבות. הם צפויים להיות מוצבים גם בכמה מצירי התנועה המרכזיים בישראל - בהם כביש 6, כביש 65 בואדי ערה. השוטרים יוצבו גם בכביש 2, כביש החוף בסמוך ליישוב ג'סר א-זרקא.

ראש הממשלה נתניהו הסביר הערב את החלטתו לתגבר את הכוחות במאות הלוחמים בכך שהדבר יביא לשמירה על ביטחון התושבים. "הוריתי על גיוס פלוגות משמר הגבול על מנת להשיב את הביטחון והסדר בירושלים ושאר חלקי הארץ", אמר נתניהו. "נמשיך לעשות כך ככל שיידרש".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר היום: "פנינו תמיד לרגיעה, אבל עדיין לא ניתן לדעת כמה ימים המצב יימשך ואנחנו רואים גם הפגנות בערים מעורבות. לכן ליתר ביטחון וזהירות, וכיוון שיש שחיקה גבוהה של הכוחות שפועלים סביב השעון, כאשר כל העת ירושלים מתוגברת בלמעלה מ- 2,000 שוטרים, חשבנו לנכון, ראש הממשלה, שר הביטחון ואנוכי, שיש טעם לגייס גם פלוגות מילואים של מג״ב ולפרוס אותם על פי הערכות מצב של משטרת ישראל".

ארדן ונתניהו, ארכיון | צילום: Alex Kolomoisky / flash 90

ההחלטה התקבלה בעקבות הימים האחרונים שבהם נרשמה הסלמה משמעותית ב"טרור הסכינים": מוקדם יותר היום חוסל צעיר פלסטיני בן 25 לאחר שתקף כוח משטרה ברחבת שער שכם בירושלים. המחבל הספיק לדקור שלושה שוטרי מג"ב לפני שנורה, מהירי נפגע גם אחד השוטרים שנפצע באורח קשה מאוד. מצבם של שני השוטרים הנוספים מוגדר בינוני.

מוקדם יותר היום סמוך לשעה 10:25 מחבל כבן 16 הסתובב הסתובב ברחוב הנביאים בין שער שכם לחיל ההנדסה וארב ליהודים. משהבחין בשני יהודים בשנות ה-60 לחייהם, זינק לעבר אחד מהם עם סכין והחל לדקור אותו עד שנפל ואז המשיך לעבר היהודי השני ודקר גם אותו.

השניים הצליחו להימלט כשהם צועקים לעבר שוטרים שהיו בצומת הנביאים - חיל ההנדסה כי נדקרו. השוטרים פתחו בריצה לעבר מקום האירוע, זיהו את המחבל כשהסכין בידו, קראו לו להוריד את הסכין ומשלא נענה לקריאותיהם והתקדם לעברם ביצעו ירי מדוייק ונטרלו אותו.