מסע הלווית ההרוגים (צילום: רויטרס)
מת מפצעיו. השוטר זידאן סייף | צילום: רויטרס

הקורבן החמישי: בבית החולים הדסה עין כרם מת הלילה (שלישי) מפצעיו השוטר רב-סמל מתקדם זידאן סיף, בן 30 מהכפר יאנוח-ג'ת שבגליל המערבי, שנפצע אנושות בפיגוע בבית הכנסת "קהילת יעקב" שבשכונת הר נוף בירושלים, אחרי שפרץ למקום התפילה וניטרל את המחבלים. הוא הותיר אחריו אישה ותינוקת בת ארבעה חודשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מוקדם יותר היום שוחח שייח' מוואפק טריף, מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית, עם משפחתו של סייף. "העדה הדרוזית כולה מתפללת לשלומו", אמר, "אנו מתפללים לרפואת כל הפצועים ומחזקים את משפחותיהם".

מסע הלווית ההרוגים
מסע הלווית ההרוגים | צילום:

"זהו יום שחור לחברה הישראלית ולמדינת ישראל, בו אזרחים נרצחים על רקע יהדותם", הוסיף טריף. "העדה הדרוזית מגנה בשאט נפש את מעשה הטרור בו מחבל פלסטיני טבח ושחט אזרחים חפים מפשע. אסור לאפשר מצב שבו אזרחי המדינה נרצחים על בסיס יום יומי. ברצוני לחזק את מערכות הבטחון בפעילות ההגנה והסיכול".

ארבעת הנרצחים הנוספים הובאו למנוחות: "הנורא מכל הגיע"

אחר הצהריים הגיעו אלפי בני אדם לבית הכנסת "קהילת בני תורה" שבשכונת הר נוף, משם יצא מסע הלוויתם של ארבעת הנרצחים הנוספים - אריה קופינסקי, הרב משה טברסקי, שמואל גולדברג והרב קלמן לוין.

כוחות ההצלה בזירה (צילום: משה כהן)
זירת הפיגוע | צילום: משה כהן

"היית איש של חסד בצניעות", ספד לאריה קופינסקי אחיו חיים. נחמן לוין, בנו של הרב קלמן לוין, סיפר כי אביו נהג ללמוד תורה עד השעות הקטנות של הלילה. "הוא היה מסור מאוד ללימוד תורה וקם לתפילת הבוקר עוד לפני הזריחה", סיפר הבן בדמעות.

ארבעת הנרצחים בפיגוע הם תושבי אותו רחוב בירושלים שעלו בשנים האחרונות לישראל והגיעו בשעות הבוקר המוקדמות לתפילת שחרית. "הרגע הנורא מכל הגיע", סיפר תושב השכונה, "את כל הנרצחים הכרנו היטב".

בין הנרצחים הרב משה טברסקי, בן 58, ראש כולל "תורת משה" בירושלים, ודמות מוכרת היטב ברחבי הבירה. מסע הלוויה של הרב טברסקי החל בשעה 14:00 והוא ייטמן לצד שלושת ההרוגים הנוספים בהר המנוחות.

האזינו להקלטה המצמררת של הרב שנרצח בפיגוע
הרב משה טברסקי ז"ל | צילום:

נרצח נוסף הוא אברהם שמואל גולדברג, בן 68, אב לשישה ילדים. בני משפחתו עלו לארץ לפני כ-20 שנה לישראל. אריה קופינסקי, בן 43, אברך כולל ואב לשישה ילדים, נרצח גם הוא בפיגוע הקשה. ההרוג הרביעי הוא הרב קלמן לוין בן 50, אב לתשעה ילדים וסב לחמישה נכדים.

אברהם שמואל גולדברג ז"ל
אברהם שמואל גולדברג ז"ל | צילום:
הרב קלמן לוין ז"ל
הרב קלמן לוין ז"ל | צילום:

שני מחבלים פלסטינים, תושבי מזרח ירושלים, חדרו בשעות הבוקר לבית התפילה "קהילת יעקב" בשכונת הר נוף שבבירה ורצחו ארבעה מהמתפללים במקום באמצעות גרזנים וירי אקדחים. שני שוטרים ששהו סמוך למקום ושמעו את הדיווח ברשת הקשר, הגיעו לזירה, ניהלו קרב יריות עם המחבלים והצליחו לחסל אותם.

אריה קופינסקי ז"ל (צילום: בחדרי חרדים)
אריה קופינסקי ז"ל | צילום: בחדרי חרדים
זידאן סיף עם בתו התינוקת
זידאן סיף, הותיר אישה ותינוק בן 4 חודשים | צילום:

ארגון החזית העממית נטל אחריות על הפיגוע, וטען כי שני המחבלים שחוסלו בזירה השתייכו אליו. כוחות צבא ומשטרה פשטו הבוקר על ביתם של השניים, רסאן (27) ועודאי (22) אבו אלג'מל, בשכונת ג'בל מוכבר שבירושלים. מדובר בפלסטינים בעלי תעודת זהות כחולה, ואחיו של אחד מהם הוא אסיר הכלוא בימים אלה בישראל.