רק אתמול היו מוטלות בין ספסלי בית הכנסת גופות הנרצחים כשעליהם טליתות מוכתמות בדם, היום שבו המאמינים למקום הקדוש שהפך לזירת טבח מחריד - והתפללו לעילוי נשמות חבריהם: עשרות מתפללים הגיעו הבוקר (רביעי) לבית הכנסת "קהילת בני תורה" בשכונת הר נוף, בו נרצחו אתמול 5 בני אדם בפיגוע הקטלני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מאבטח הוצב בכניסה לבית הכנסת, מקדם באופן חריג למדי את פני הבאים, שהגיעו לתפילת בוקר עצובה למדי. "כשיצאתי הבוקר מהבית, הסתכלתי לכל הכיוונים. ראיתי שיש אנשים בבית הכנסת, אז נכנסתי גם אני. התחלתי להסתכל על המקומות, על איפה שישבתי, ועל המקום ממנו המחבלים נכנסו. חזרתי בחזרה לאתמול וחשבתי איך זה קרה", שחזר בכאב הרב יוסף פסטרנק, ששהה בבית הכנסת בזמן הפיגוע הרצחני.

מתפללים בבית הכנסת, הבוקר (צילום: חדשות 2)
מתפללים בבית הכנסת, הבוקר | צילום: חדשות 2


"הגעתי הבוקר להתפלל ולהודות לאל שניצלתי ושהייתה לי זכות להיות בין הניצולים. זה היה קשה, אבל בחרתי לעשות את זה בכל מקרה. 20 שנה אני מתפלל כאן - ואני אמשיך לעשות זאת", הצהיר.
"פרצתי בבכי בכניסה, אבל אנחנו אנשים מאמינים. ההרגשה רגילה כביכול, הכל נראה רגיל וסידרו פה כנראה יותר מדי טוב, אבל זו מעין מערבולת של תחושות", סיפר יוסי ברזני, ששהה אף הוא בבית הכנסת בזמן הפיגוע, בשיחה עם חדשות 2 Online.

שבו להתפלל במקום בו בוצע הטבח (צילום: חדשות 2)
שבו להתפלל במקום בו בוצע הטבח | צילום: חדשות 2


ברזני סיפר כי בחר להתפלל בדיוק באותו מקום בו עמד אתמול, בעת הפיגוע: "הלכתי לומר ברוך שעשה לי נס. במקום הזה אתה משחזר בראש איפה המחבל עמד ואיפה אני עמדתי". למתפללים הצטרף הבוקר יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, שהתעטף בטלית והניח תפילין במקום.

ההרוג החמישי: מת מפצעיו השוטר שניטרל את המחבלים

שעות לאחר הלוויותיהם של ארבעת המתפללים שנרצחו אמש, נקבע מותו של רב סמל מתקדם זידאן סיף בן ה-30, מהכפר יאנוח-ג'ת שבגליל, שנטרל את המחבלים באירוע - ונפצע אנושות. סיף יובא למנוחות בבית העלמין בכפרו בשעה 14:00. בנט אמר הבוקר כי סיף, שחתר למגע עם המחבלים , הוא "דוגמא ומופת לכל לוחם ישראלי".

זידאן סיף, הותיר אישה ותינוק בן 4 חודשים (צילום: חדשות 2)
חזרה לשגרה עצובה בבית הכנסת, היום | צילום: חדשות 2


השייח' מוואפק טריף, מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית, טען כי מדובר ב"יום שחור לחברה הישראלית ולמדינת ישראל, בו אזרחים נרצחים על רקע יהדותם. העדה הדרוזית מגנה בשאט נפש את מעשה הטרור בו מחבל פלסטיני טבח ושחט אזרחים חפים מפשע. אסור לאפשר מצב שבו אזרחי המדינה נרצחים על בסיס יום יומי. ברצוני לחזק את מערכות הביטחון בפעילות ההגנה והסיכול".

זידאן סיף עם בתו התינוקת
זידאן סיף, הותיר אישה ותינוק בן 4 חודשים | צילום:


מבית החולים הדסה עין כרם נמסר הבוקר כי ארבעה מפצועי הפיגוע עדיין מאושפזים: שניים במצב קשה ביחידות טיפול נמרץ, אחד במצב בינוני בטיפול נמרץ ופצוע נוסף - פרמדיק שפינה נפגעים - במצב קל. בבית החולים שערי צדק בעיר נותר לאשפוז פצוע ירי אחד במצב בינוני לאחר שנותח.

ספד לנרצחים. בנט בבית הכנסת, הבוקר (צילום: חדשות 2)
ספד לנרצחים. בנט בבית הכנסת, הבוקר | צילום: חדשות 2