יומיים לאחר הטבח בבית הכנסת בשכונת הר נוף בירושלים, בו נרצחו חמישה בני אדם, סרטון חדש שמתפרסם הערב (חמישי) מתעד את הרגעים הראשונים של האירוע, וגם כיצד חיסלו השוטרים את שני המחבלים לאחר שיצאו בריצה מהמתחם. את הסרטון החדש צילמה שכנה מהבית הניצב ממול לבית הכנסת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המצלמה תיעדה את סיומו של מסע הטבח שביצעו המחבלים, ואת הפגיעה בשוטר התנועה זידאן סיף ז"ל, מימין לגרם המדרגות. טרם הפגיעה בו, נראה סיף עם האקדח בידו, כשהוא יורה פנימה לתוך חלל בית הכנסת.

לאחר מכן, נראה אחד המחבלים יוצא בריצה מהמקום ויורה בשוטר מטווח אפס, מה שהוביל לפציעתו הקשה ולהתמוטטותו. ניתן להניח כי המחבל הראשון נפגע תחילה מהירי של סיף, מאחר ובסרטון הוא נראה נופל סמוך למכונית חונה, ונורה בהמשך על ידי שוטרים נוספים שהגיעו לזירה.

בידו של המחבל השני, שיצא אף הוא בריצה אחרי חברו, הייתה סכין קצבים, וגם הוא נורה על ידי שניים או שלושה שוטרים. בסרטון נשמעות היריות גם לאחר קריסתם של המחבלים, על מנת לוודא את מותם.

זירת הפיגוע, ארכיון (צילום: פלאש 90 יונתן סינדלר)
הכניסה לבית הכנסת לאחר הפיגוע | צילום: פלאש 90 יונתן סינדלר

גודל הזוועה התגלה לאחר חיסול המחבלים

רק כשלכולם היה ברור שהשניים נוטרלו, פינו את השוטר שנפצע אנושות לאחור, והוא הועבר לבית החולים תוך פעולות החייאה. קצין המז"פ שהיה בזירה ונטרל את המחבלים, שירה במחבלים, נכנס פנימה לתוך בית הכנסת כדי לוודא שאין מחבלים נוספים. רק אז מתגלה גודל הזוועה ומתפללים שלא נפגעו יצאו מהמתחם.

שעות לאחר הפיגוע הגיעו אלפי בני אדם לבית הכנסת "קהילת בני תורה" שבשכונת הר נוף, משם יצא מסע הלוויתם של ארבעת הנרצחים - אריה קופינסקי, הרב משה טברסקי, שמואל גולדברג והרב קלמן לוין. עוד באותו ערב מת מפצעיו גם השוטר זידאן סיף בבית החולים הדסה עין כרם, לאחר שנורה בראשו ונלחם על חייו.

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שהשתתף בהלווייתו של סיף בכפר יאנוח ג'ת, ספד לו: "הטרור אינו מבחין בין אדם לאדם בין דם לדם. מחבלים הפכו בית כנסת לבית מטבחיים. זידאן שמע על המתרחש, לא היסס ולא התלבט, היה מהראשונים להתייצב מול להבות השנאה והאיבה. מראשון שומרי ירושלים. זידאן עמד מול המחבלים בעוז, הוא פעל מתוך הערכים שעליהם דגל והתחנך - אהבה, גבורה, רעות נפש. הוא נפל על שמירת ירושלים".