הערב (חמישי) הותר לפרסום כי השב"כ, בסיוע צה"ל ומשטרת מחוז ש"י, עצרו לפני כשבועיים את המאם ג'מאל בדוי מסאלמה, פעיל חמאס בן 23 המתגורר באזור חברון, החשוד במעורבות בפיגוע הדריסה בגוש עציון בו נפצעו שלושה חיילי צה"ל בדרגות שונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מסאלמה נעצר בחשד למעורבות בפיגוע הדריסה בסמוך לכפר אלערוב לפני כשבועיים. בחקירתו בשב"כ הודה מסאלמה כי דרס את החיילים כחלק מפיגוע אותו תכנן. לדבריו, הוא פעל כתוצאה מהמצב בשטח, בהשראת פיגוע הדריסה בירושלים שהיה באותו יום, ותמונות שראה ממבצע "צוק איתן".

בנוסף, הודה פעיל החמאס בתכנון פיגועים נוספים טרם מעצרו וביצע שחזור של הפיגוע. מסאלמה ניסה בתחילה להסוות את הפיגוע כתאונת דרכים, אולם לאחר חקירה הודה כי מדובר בפיגוע. כמו כן הודה כי מזה תקופה גמלה החלטה בליבו לבצע פיגוע על חיילים. בימים הקרובים צפויה הגשת כתב אישום נגד החשוד על בסיס העבירות המיוחסות לו.

הרכב הפוגע
הרכב הפוגע | צילום:

צה"ל למשפחות החיילים: הדריסה לא מקרית

פחות מיממה לאחר המקרה הסגיר עצמו הצעיר הפלסטיני לרשויות וטען, ככל הנראה בעקבות ייעוץ שקיבל, כי לא תכנן לפגוע בחיילים. גורמים ביטחוניים העריכו כי הוא דובר אמת ופרסמו הודעה ראשונית התואמת את גרסתו.

אולם בחקירה שנערכה בימים שחלפו מאז ההודעה מעוררת המחלוקת, שגרמה להורים למחות באופן פומבי, נרשמה תפנית משמעותית בממצאים. על פי גורמי צבא, ישנם כעת מספר עדויות שמהן ניתן לקבוע באופן ודאי שהנהג הדורס פגע בחיילים במכוון ולא במקרה.

כשבועיים לאחר שפורסמו תמונות הדריסה מגוש עציון הודיעו היום גורמים בצה"ל למשפחות שלושת החיילים שנפצעו כי החקירה הסתיימה והממצאים חד משמעיים - האירוע היה פיגוע מתוכנן ולא תאונה מקרית כפי שדווח תחילה.

הורי שלושת החיילים מחו מיד לאחר הודעתם של הגורמים הצבאיים שטענו כי מדובר בתאונת דרכים, זאת חרף תיעוד האירוע שממנו ניתן להבחין בבירור כיצד נהג המסחרית סוטה מנתיבו, דורס אותם וממשיך בנסיעה פרועה.