שנת 2014 הביאה איתה בין השאר את מבצע "צוק איתן", שגרר לאחר מכן פעילות ביטחונית ענפה בהשתתפות עשרות אלפי חיילי מילואים. לקראת יום ההוקרה למערך המילואים שיצוין ביום חמישי הקרוב, חושף צה"ל מספר נתונים מעניינים על אודות האוכלוסייה המשרתת במילואים והיקפה. בין השאר מתברר כי במהלך השנה האחרונה בוצעו יותר משני מיליון ימי מילואים, כשעיקר המשרתים מקורם בתל אביב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

למרות שיעור הגיוס הגבוה לצבא, נחשבת אוכלוסיית המילואים כעמוד התווך של צבא ההגנה לישראל (73%), זאת לעומת אחוז המשרתים בסדיר העומד על קצת יותר מרבע מכלל המשרתים בצה"ל (27%).

לא בכדי נחשבת המעטפה החומה לאימת הצעירים ואוכלוסיית הסטודנטים. גילם הממוצע של הנקראים לשירות מילואים הוא 31, שרובם הגדול רווקים (60%).

למרות שיעור חיילי המילואים הנשואים הנמוך באופן יחסי, לפחות 39% מאלו שביצעו יותר משלושה ימי מילואים הם אנשי משפחה הורים לילדים. מהצד האחר ישנה אוכלוסיית החיילים הבודדים, שלפחות  4,500 מהם שירותו במילואים במהלך השנה החולפת – 850 מהם עולים חדשים.

אחוז החוגרים בצה"ל עדיין נחשב גבוה מאוד (84%) מול אחוז הקצינים ששירתו במילואים בשנת 2014 (16%) – 4% מתוכם נשים.

כש-36% מהמילואימניקים נשואים
כש-36% מהמילואימניקים נשואים | צילום:

מי שנחשבת לעיר ללא הפסקה היא גם יצואנית חיילי המילואים הגדולה בישראל לשנת 2014, עם 41,686 חיילים. במקום השני מדורגת הבירה עם 30,850 חיילים, ולאחריה חיפה עם 24,243 חיילים וראשון לציון עם 23,497. את חמישיית הערים המובילות באחוז משרתי המילואים סוגרת בירת הנגב באר שבע עם 20,459 חיילים.

נתונים אלו ואחרים הביאו את משרד הביטחון לגבש בשנים האחרונות תכניות נרחבות באשר למערך המילואים, ולהשקיע משאבים במפקדים בשטח ובייעול המערך. "לשנה הבאה יש לנו כוונות גדולות", אומר גורם צבאי בכיר המעורה במערך המילואים בצה"ל. "מבחינת אימונים אל מול תכנון אופרטיבי, יש הטיה חזקה מאוד למערך המילואים. צה"ל הוא צבא מילואים. אין תחליף לניסיון ולשיקול הדעת. אנחנו שמים דגש על חיזוק היחידות והמפקדים, יש למערך עוצמה אדירה לחוסן הלאומי".

עוד הסביר הגורם כי התמיכה במערך במילואים מתבצעת גם במעטפת האזרחית, בין השאר על ידי עידוד כלכלי למעסיקים שנפגעים מהשפעת הגיוסים הנרחבים. "במהלך מבצע צוק איתן שילמנו לבתי עסק על מנת שלא תפגע פרנסתם, ואפילו ניתנה דחייה של 30 יום בתשלומים מסיום שירות המילואים. הכל כדי להתחשב בסטודנטים מילואימניקים".