למי שרואה את העולם רק בצבעים של שחור ולבן, קשה אולי להבחין בהבדל בין בתי רפיח ובית חנון לבין הסמטאות בשוק של רמלה. אבל עבור הכלב "טייס" מדובר באירוע מרגש - הוא חוזר היום להתאמן, לראשונה מאז הבוקר הקטלני ההוא לפני כחודשיים וחצי בחאן יונס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"נכנסנו לבית במתחם לחימה חדש ולא זיהינו שיש שם מחבלים. מהבית הזה ירו לכיווננו צרור שהרג את הקשר של הסמג"ד ופצע מפקד צוות ממגלן ועוד 5 אנשים בכוח" משחזר איתי, לוחם ביחידת "עוקץ", יחידת הכלבנים. דחפור שהוזעק למקום הרס את הבית ומיד אחר כך קרא איתי ל"טייס" והנחה אותו להיכנס אל המבנה ולסרוק אותו.

בסריקה נפצע הכלב מצרור יריות. "כששמענו את היריות שיפרנו לאחור", מספר הלוחם. בכל אותה העת המשיך איתי לקרוא לכלב "טייס" להגיע אליו, אך הכלב לא הגיב. "טייס" נפצע ברגלו ובעורפו, ופונה לקבלת טיפול.

"ברגע שהכוח ראה את טייס פצוע הוא הבין שהכלב הציל את חייהם", אומר איתי. "אני כמעט בטוח שאם הכוח היה נכנס ראשון ולא הכלב, הכדורים הללו היו פוגעים בהם". 

הגיבורים השקטים של צוק איתן (צילום: חדשות 2)
הגיבורים השקטים של צוק איתן | צילום: חדשות 2


במהלך מבצע "צוק איתן" חזר הסיפור הזה שוב ושוב, רק גזרת הלחימה ושמות הכלבים השתנו. גיבורים שקטים שהפכו שותפים ללחימה, הצטרפו לכוחות, לעתים קרובות תחת אש, וסייעו - חלקם באיתור מנהרות ואחרים באיתור זירות מטענים או בחיפוש אחר מחבלים.

אחד הכלבים הבולטים הוא "אייקס", שתרגל השבוע זיהוי מטענים. "אייקס" קיבל את הפקודות במכשיר הקשר המוצמד לגבו מדולב, המפעיל שלו. בשוק של רמלה זיהה "אייקס" את מטען הדמה אחרי שניות - אך בעזה היה הדבר מורכב יותר ולא תמיד זה הסתיים כך.  

הכלבים איתרו עשרות מטענים ומלכודות

הכלבים סרקו מבנים ואיתרו מטענים (צילום: חדשות 2)
הכלבים סרקו מבנים ואיתרו מטענים | צילום: חדשות 2


"אנו סומכים על הכלב בעיניים עצומות", מצהיר מפקד ביחידת הכלבנים עוקץ. "ידועים לנו כ-20 מקרים במהלך מבצע צוק איתן בהם לוחמי עוקץ וכלביהם סימנו מטענים ונקודות החשודות כממולכדות".

לצד הכלבים הלוחמים, הופעלו במהלך המבצע גם כלבים המאומנים באיתור חללים. כלבים אלה לקחו חלק באירועים משמעותיים ובהם תקרית פיצוץ הנגמ"ש של גולני בשכונת סג'עייה.

אמיר וכלבו "סולו" סייעו בתגבור הכוח של סגן ר' שפעל בחאן יונס. "נכנסו לאחד הבתים והתחלנו לסרוק אותו. במהלך הסריקה מצאנו אמצעי לחימה ומטענים רבים", משחזר סגן ר'. הכלב "סולו", שנשלח לסייע בסריקות, עלה על מטען ממולכד, שלאחריו נשמע צרור יריות של מחבלים שארבו לכוחות צה"ל. הכלב "סולו" נהרג במקום.

"אם הייתי נכנס במקום סולו הייתי חוטף את המטען והיריות בעצמי", אומר אמיר. "כנראה שאנשים היו נפצעים או נהרגים שם. סולו הציל חיים של חיילים רבים". אמיר משתף כי כשיצא מהמקום היה שבור לגמרי. 

"ניסיתי לגרור אותו והרגשתי שהוא מת" מספר אמיר על אותו רגע נורא. "זה השפיע עליי מאוד". על אף הקושי והעצב, ניתן למצוא אצל אמיר גם תקווה. "קיבלתי כלב חדש, ואני ממשיך לעשות את שעשיתי עד כה, ללא חרטה". הוא אומר. "אני שמח שסולו היה שם, עשה את תפקידו והציל את הלוחמים. עכשיו אפתח קשר עם הכלב החדש".