הלוויתו של זיאד אבו עין
הלוויתו של זיאד אבו עין | צילום: רויטרס

נציב זכויות האדם של האו"ם התייחס למותו של הבכיר הפלסטיני זיאד אבו עין, במהלך עימות עם כוחות ישראלים, ואמר כי "נסיבות המוות מטרידות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הזכות להפגין היא חלק מזכויות האדם הבסיסיות וכוחות הביטחון חייבות לרסן את כוחן ולהשתמש בו באופן התואם את הסטנדרטים הבינלאומיים", אמר נציב זכויות האדם, זייד ראאד אל-חוסיין.

בכיר האו"ם קרא לישראל לקחת אחריות על המקרה ולחקור אותו ללא משוא פנים: "החקירה צריכה להיות מהירה ושקופה כדי שאנשים יאמינו לממצאיה. המשך ההפגנות בלתי נמנע לאור אופייה הבלתי חוקי של הבניה הישראלית בשטחים".

זיאד אבו עין בהפגנה
זיאד אבו עין בהפגנה | צילום: רויטרס

"עלייה בדיווחים על שימוש מופרז בכוח מצד ישראל"

בהצהרה שפרסם ביקש נציב זכויות האדם להפנות את תשומת לב לעלייה בדיווחים על שימוש מופרז בכוח על ידי כוחות ישראליים. הוא ציין כי לפחות 50 פלסטיניים נהרגו בנסיבות דומות בגדה המערבית בשנה שחלפה - נתון שהכפיל את עצמו לעומת השנה הקודמת.

ביום רביעי האחרון מת הבכיר הפלסטיני זיאד אבו עין נהרג במהלך עימותים עם כוחות צה"ל בהפגנה באזור רמאללה. הפלסטינים טענו כי הבכיר מת כתוצאה משאיפת גז מדמיע ומעיכוב מקבלת טיפול רפואי, בעוד משרד הבריאות טען לאחר נתיחת הגופה כי התקף לב הוא שגרם למותו של אבו עין.

בעקבות המקרה הודיעה הרשות הפלסטינית על הפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל, והכריזו על שלושה ימי אבל לאומיים. מתאם הפעולות בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, אמר לאחר התקרית: "מה שקרה אינו מקובל עלינו ולא הייתה כוונה מצדנו להגיע לתוצאה הזאת. דרשנו חקירה משותפת על מנת שנבדוק את מה שאירע בהפגנה שלא הייתה צריכה להסתיים במוות".