ארכיון (צילום: דו"צ)
ארכיון | צילום: דו"צ

בצה"ל החליטו לבצע בתקופה הקרובה מחקר ראשון מסוגו על שירות חיילים הומואים ולסביות בצבא. המטרה: לשפר את איכות השירות של אוכלוסיית הלהט"ב בצבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המחקר יתבצע בענף "מוקד ידע מגדר" במטה יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, בראשות סגן-אלוף אריאל ויינר, וייערך ככל הנראה באמצעות ריאיונות של חיילים וחיילות. במרכז המחקר תעמוד שאלת היחס לו הם זוכים מצד מפקדיהם וחבריהם ליחידות, וקשיים בהם הם אולי נתקלים במסגרת השירות. כמו כן הוא יעסוק בשילוב של טרנסג'נדרים בשירות הצבאי.

הכוונה בצה"ל היא להרחיב את העיסוק במגדר בכלל - ולאו דווקא בנשים, כפי שהיה מקובל עד היום. כך למשל יש כוונה לבחון בעתיד גם את המגדר הגברי. ייתכן אפילו שכחלק משינוי התפיסה גם ישונה השם של יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים - לשם יותר כוללני.

ואיך יגיעו למרואיינים? בצה"ל מסבירים כי האיתור יתבצע בעיקר דרך המפקדים, שמכירים חיילים וחיילות "מחוץ לארון" ואין להם בעיה לדבר על כך.

"יש הרבה מאוד חיילים וחיילות שמצהירים על זהויות מיניות שונות, ואני חושב שצה"ל מאוד מתקדם בתחום הזה", סיפר קצין בכיר באכ"א. "אם בשנות ה-50 בכלל לא היה עיסוק בזה, לא בחברה ולא בצבא, אז היום בוודאי בחברה, אבל גם בצבא, יש נוכחות מפורשת של הנושא שעולה הרבה".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv