כבר מכיר את השטח. יעלון ומח"ט גבעתי (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של משה יעלון)
יעלון והמח"ט וינטר, ארכיון | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של משה יעלון

אחרי שהרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ התייחס לחקירת החשד להטרדות מיניות של חיילות מצד מפקד גדוד "צבר" בגבעתי, סגן-אלוף לירן חג'בי, נדרש גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לסוגיה ואמר מבלי לנקוט בשמו של הקצין כי "גם אם נחקר מקרה כזה או אחר, חמור על פי החשד ככל שיהיה, מדובר ביוצא מן הכלל שאינו מעיד על הכלל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יעלון הוסיף: "צה"ל הוא צבא שפועל על פי נורמות וערכים המחייבים את חייליו ומפקדיו, וימצה עד תום כל חקירה שמתקיימת בנוגע להתנהלותם של קצינים בו. מצופה מכל מפקד בצה"ל לנהוג על פי ערכי מוסר חסרי פשרות, להנחיל אותם לפקודיו ולשמש להם דוגמא. מפקדי צה"ל בכל הדרגות הם ערכיים ומוסריים, ומבצעים את שליחותם במסירות. אני פוגש בהם כמעט מדי יום ואני מלא הערכה לרמתם ואיכותם".

שר הביטחון ציטט בהמשך דבריו את ראש הממשלה הראשון דוד בן-גוריון, שאמר כי "על המפקד להיות איש לדוגמא, ולא רק שיידע כל תורת הלחימה והמקצוע הצבאי. עליו להיות איש מוסרי ולעורר בהתנהגותו ובהליכות חייו אמון בלב הפקודים. כך מצופה ממפקדי צה"ל. כך מצפים החיילים, הוריהם ואזרחי מדינת ישראל".

יוגש נגדו כתב אישום. סא"ל חג'בי (צילום: חדשות 2)
סא"ל לירן חג'בי | צילום: חדשות 2

מפקד חטיבת גבעתי נחקר באזהרה במצ"ח

מוקדם יותר הערב פורסם לראשונה בחדשות 2 Online כי מפקד חטיבת גבעתי, אלוף-משנה עופר וינטר, נחקר באזהרה במשטרה הצבאית החוקרת בחשד שידע על מעשיו לכאורה של סגן-אלוף חג'בי. וינטר חשוד באי-קיום הוראות מחייבות ואי דיווח ידיעות לגורמים הרלוונטיים. יצוין כי הקצין הבכיר שיתף פעולה עם החוקרים וטרם נקבע המשך לחקירה.

לאחר הפרסום בחדשות 2 Online מסר סנגורו של וינטר כי נקרא על ידי רשויות הצבא לסייע לחטיבה ולמח"ט בכל הנוגע לחקירה. "במשך מספר שעות המח"ט שיתף פעולה באופן מלא וענה על כל השאלות שהופנו אליו, וכך הוא ייעשה בהמשך אם יידרש, הגם שלא נקבע כל המשך לחקירתו", אמר.

הסנגור הוסיף כי וינטר סבור שישנה חשיבות בקיום החקירה כדי להסיר את העננה מעל החטיבה ולתקן את כל הליקויים, אם יימצאו כאלה. "מטבע הדברים אי אפשר להיכנס לחקירה, אולם השאלות שהופנו לוינטר התמקדו במה הגיע לידיעתו וכיצד פעל, עם מי התייעץ ולמי העביר את המידע", הסביר. "המח"ט הבהיר כי לא שמר את המידע לעצמו כפי שפורסם בימים האחרונים".

גם הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ התייחס הבוקר לפרשה, ובהערכת המצב המטכ"לית אמר כי צה"ל "יעניק לגופים הנוגעים בדבר גיבוי מלא בכל אשר יידרש על מנת להגיע לחקר האמת ולמיצוי הדין במידה הנדרשת". דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז ציין כי הרמטכ"ל "מעניק חשיבות עליונה להתנהגות ערכית ונטולת רבב הנדרשת מכל קצין בצה"ל, ובוודאי שמשורת הפיקוד הבכירה שלנו".