"איפה הגיבוי שהמשטרה צריכה לתת?" הוריו של לוחם מג"ב, שנעצר בחשד לרצח שני נערים פלסטינים ופציעת פלסטיני נוסף במהלך עימותים בביתוניא לפני כחצי שנה, הגיבו הערב (רביעי) בריאיון ראשון לחדשות 2 על החשדות נגדו. "אנחנו מרגישים שתקעו לנו סכין בגב", אמרו ההורים, שסיפרו כי בנם "שבור ומרוסק" ממעצרו. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההורים טענו כי הליך החקירה נגד בנם מצביע על חוסר גיבוי מצד הצמרת: "אני מצפה ממג"ב ומשטרת ישראל שא יפקירו את הבן שלי ששולחים אותו כשעיר לעזאזל. איפה הגיבוי?", אמר אביו של הלוחם. "הגיבוי הוא שצריכים להביא לי אותו באלונקה?".

אמו של החייל החשוד סיפרה כי בנה "שבור, הוא לא מאמין שזה קורה לו. אי אפשר לתאר את מה שהוא עובר". האם הוסיפה בבכי: "אני לא יכולה כבר, זה שובר אותנו לרסיסים. אני חושבת שאני בסיוט שאני צריכה להתעורר ממנו. הוא והחברים שלו סיכנו את החיים שלהם למען המדינה, וזה מה שגומלים להם אחרי כל הסיכונים וכל מה שתרם למדינה. אנחנו כאובים - מבחינתי זה סכין בגב". 

_OBJ

המפקד נעצר בחשד שידע - וטייח

אמש, לאחר התפתחות בחקירת הפרשה שאירעה ביום הנכבה האחרון, עצרה המשטרה את הלוחם. על פי החשד, הלוחם החליף את כדורי הגומי באש חיה בניגוד לנהלים. מפקדו של הלוחם נעצר גם הוא, בחשד שידע על כך שהלוחם ביצע ירי חי, שתק וטייח את החקירה. המפקד שוחרר למעצר בית בתום חקירתו.

האירוע, שבו נורו ונהרגו נדים נווארה ומוחמד סלאמה, תועד כולו ממספר כיוונים. הוא הופץ על ידי הפלסטינים לכלי תקשורת בינלאומיים ועורר סערה. בישראל רמזו תחילה כי ייתכן שמדובר בתצלומים מזויפים, אך החקירה העלתה ממצאים שונים. בצה"ל ובמשמר הגבול טענו כל העת שכלל לא בוצע ירי בקליעים חיים לעבר המפגינים, אך החקירה העלתה חשד שירי מסוג זה אכן התרחש. ההחלטה לבדוק את הנושא התקבלה בעקבות הוראה של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין.

_OBJ

כחודש לאחר התקרית, ניתח צוות פתולוגים ישראלים ופלסטינים, בליווי של שני משקיפים בינלאומיים, את גופת הנער, אחד משני הפלסטינים שנהרגו, על מנת להכריע האם נורה מאש חיה. הממצאים העלו כי לא ייתכן שנורה מכדור גומי, כפי שנטען תחילה על ידי גורמי הצבא.

בארגון "בצלם" טענו כי מעצר הלוחם מוכיח את טענותיהם: "רשויות החקירה אישרו למעשה את מה שתחקיר בצלם העלה מיד אחרי התקרית - שהירי הקטלני היה ירי חי, ולא ירי של כדורי מתכת מצופים גומי". בארגון הביעו תקווה שהאחראים להרג יועמדו לדין, וגינו את "הספין התקשורתי" לדבריהם, לפיו הצילומים זויפו לכאורה: "מן הראוי שלהבא הרשויות יתמקדו בניסיון להגיע לחקר האמת ולא ביצירת ספינים תקשורתיים ובניסיונות להתנער מאחריות".