אחרי הפיגוע: כוננות מוגברת בי-ם (צילום: רויטרס)
ארכיון | צילום: רויטרס

בירושלים כבר פרושים הבוקר (שישי) כוחות גדולים של משטרה מחשש להתפרעויות לאחר תפילות יום השישי בהר הבית שהכניסה אליהן הותרה לבני 40 ומעלה - דבר העלול ליצור עימותים. אלא שמיום ראשון ואילך צפויה משטרת הבירה לתגבר את הכוחות עם עוד כאלף שוטרים נוספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המשטרה מתכוונת לפעול בשלוש גזרות עיקריות בפעילות ממושכת שתיארך לפחות חודש ימים, כשעל כל גזרה יפקד קצין בדרגת תת-ניצב. הכוונה היא להיכנס אל תוך השכונות והכפרים הערביים לפעילות שתכלול גם את רשויות המס השונות - פעילות שלא נעשתה שנים ארוכות.

באופן טבעי, החשש הוא שהחיכוך בתוך השכונות והכפרים יסלים את העימותים בין הצדדים. נוסף על כך, צפויה להתקיים הלילה הלווייתו של הנהג בפיגוע הדריסה שהתרחש לפני כיומיים בתחנת הרכבת הקלה בגבעת התחמושת - בהשתתפות עשרות בודדות בלבד. בני משפחתו מתנגדים לכך ופנו לבית המשפט. כעת הם ממתינים להחלטה.

צילום אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
ארכיון | צילום: רויטרס

לאורך כל יום האתמול התעמתו מאות רעולי פנים עם שוטרים במזרח ובצפון העיר, שהשליכו אבנים לעבר גן ילדים בשכונת מעלה הזיתים ולכיוון הרכבת הקלה. כוחות המשטרה ומג"ב השתמשו בעיקר ברימוני הלם כדי להניס את המתפרעים. לוחם מג"ב שהתראיין בעילום שם ל"שש" עם רינה מצליח, מתח ביקורת קשה על מפקדיו ועל הפיקוד הבכיר שלדבריו, לא מותיר ללוחמים בשטח כל אפשרות פעולה או התגוננות.

"הקצינים בשטח אמנם נמצאים איתנו, הם באים לממש 10 דקות, רבע שעה. ככוח משטרה, תפקידנו זה לשמור על השקט - אבל לא לעמוד כמו בובות", סיפר. "לגז מדמיע הם כבר רגילים. אנחנו מבחינתנו, הם עולים מדרגות, זורקים אבנים, אחרי זה בקבוקי תבערה. למה הם בעצם כל פעם חוזרים לזירה? כי הם מרגישים שאנחנו כבולים".

רה"מ נתניהו אמר כי "אנו נחזיר את השקט והביטחון לירושלים" והדגיש שהמתקפה על העיר "נתמכת על ידי אבו מאזן". הוא נפגש עם השוטר שרדף וירה במחבל שביצע את פיגוע הדריסה ושיבח אותו, ולאחר מכן קיים דיון מיוחד על ההסלמה בירושלים עם ראש השב"כ והשר לביטחון הפנים.

בצד השני של הפיגוע הקטלני, משפחתו של המחבל עבד אל-רחמן אל-שלודי אומרת: זו הייתה תאונה. קרוב משפחתו אף אמר שהוא "נרצח בדם קר על ידי השוטרים", וכי "יש אנשים שראו אותו יוצא מהרכב וצועק שהרכב החליק". אחרים בשכונתו דווקא מבינים היטב שזה היה פיגוע ותולים את האשם במעצרים הנרחבים שמבצעת המשטרה בשכונות הערביות, ובכניסת המתיישבים היהודים לבתים בכפרים. "הם הדאע"ש החדש של היהודים", אמר אחד הצעירים.