חדר אוכל צבאי. ארכיון (צילום: דו"צ)
ארכיון | צילום: דו"צ

הקוואקר לא עבד, השוקולד למריחה יפחת ויהיו יותר דגים. אם יש משהו שמעניין יותר מכל את החיילים זה האוכל שמוגש להם בבסיסים, ובצה"ל נמשך טרנד המזון הבריא - יחסית - שנכנס לשורות הצבא בשלוש השנים האחרונות. המטרה: כמה שפחות שומנים ומזון לא בריא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החלטה משמעותית שצפויה אולי להרגיז חלק מהחיילים היא הפחתה משמעותית של השוקולד למריחה המוכר כל כך מה"פריסות" ובכל אירוע צבאי. "אנו קונים כמה טונות בשנה והבעיה היא שבממרח שוקולד יש הרבה שומן", אמרה לחדשות 2 Online ראש ענף מזון, סא"ל דנה שטיינפלד. "אנחנו נפחית משמעותית את הרכש ונחליף אותו בפריטים כמו דבש, ממרח תמרים וחלבה".

בין היתר בעוד חודשים ספורים ייאלצו החיילים גם להיפרד מדגני הבוקר הממותקים בשל הסוכר הרב שיש בהם. הם יאלצו להסתפק בקורנפלקס לא ממותק ובדגני בוקר כמו ברנפלקס, אך הרבה יותר בריא ומזין.

בצה"ל כבר הכניסו בהצלחה לשימוש הטבחים מאכלים מלאים והוציאו את שומן הטראנס מהמאפים - וכעת הם מתכננים להוסיף עוד מוצרים. בין היתר ייכנסו: שניצל תירס לייט, דגים נוספים וממרחי תמרים. בשנה האחרונה ניסו בצבא להכניס לשימוש את הקוואקר - אך החיילים לא אהבו אותו ועל כן הוא לא יירכש באותה הכמות.

המנה האהובה על הקצינים - שניצל א' (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
בריא יותר? | צילום: דובר צה"ל, חדשות

עוד פיתות - מקמח מלא

בין היתר בוחנים עכשיו בצבא את הגדלת מגוון הדגים. היום יש רק דג בקלה ובחגים יש גם דג נסיכת הנילוס. "אנו רוצים להוסיף עוד דג אחד לפחות, בדגי ים יש שומן של אומגה 3".

לאחר ההצלחה של שילוב הקוסקוס והאורז המלא, בצה"ל יכניסו בעוד חודשים ספורים גם פסטה ופתיתים מקמח מלא, זאת לצד הגדלה משמעותית של הפיתות והלחמניות מקמח מלא. בנוסף, יוכנסו רטבים דלי שומן.

אך מי שבאמת אחראי בפועל על איכות ובריאות האוכל הם הטבחים, שמחויבים על פי הכללים של אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה - לבשל כמה שיותר בריא. הם עוברים הכשרות בנושא, ואף נבחנים על כך בביקורות.