נתנאל עראמי ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
נתנאל עראמי ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

פרשת רצח נתנאל עראמי עוררה חמאה גם בכנסת: בדיון במליאה הסביר היום (רביעי) השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', מדוע נמנע מפרסום העובדה כי משפחתו של עראמי הוכרה כנפגעת איבה. אהרונוביץ' הסביר כי "כשאין ידע וודאי, לא יוצאים לתקשורת - צריכים להיות זהירים, אנחנו מדברים על משפחות שכולות ועל אנשים שנרצחו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך דיון בו השיב אהרונוביץ' על שאילתות דחופות של חברי הכנסת, שאלה ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי) את השר: "למה לא אמרתם מהרגע הראשון שזה פיגוע? למה לא הענקתם לנתנאל, השם ייקום דמו, לוויה כפי שראוי שתהיה לקורבן של פיגוע רצחני טרוריסטי? למה לא נתתם למשפחה יחס שמשפחה של נפגע טרור צריכה לקבל? למה אני צריכה לקבל תגובה ממך דרך התקשורת?"

אהרונוביץ' השיב לה כי הוא "לא בקיא בתיק עצמו, אבל כשאין ידע ולא יודעים אם זה פלילי או לאומני אז צריך לחכות לממצאים - לא רק של המשטרה אלא גם של השב"כ. הדברים נמצאים בבדיקה, ואי אפשר היה לקבוע אז בוודאות". השר הדגיש כי פרשת עראמי, כמו גם פיגוע הדריסה גוש עציון שבתחילה נחשד כתאונה, התבררה עם הזמן, ובחלק מהזמן הפרשה הייתה תחת צו איסור פרסום: "יש דברים שעדיין לא ברורים, אל תחפשו כוונת זדון - זה לא שהמשטרה רעה".

בשלב זה הפריעו חברי כנסת רבים לדבריו של השר בקריאות ביניים, אך השר המשיך להשיב לסטרוק ועקץ אותה: "לך זה ברור שזה פיגוע כי את היית חוקרת מהיום הראשון - לי זה לא ברור. שירות הביטחון הגיע למסקנה הזו לפני מספר ימים והודיע למשפחה. כשאין וודאות - צריך להמתין".

כמעט ועשה היסטוריה. אהרונוביץ' (צילום: חדשות 2)
"בסוף לצערי זה פיגוע". אהרונוביץ' | צילום: חדשות 2

"לא יכולים להוציא הודעה לא מוסמכת"

"בסוף לצערי זה פיגוע, אבל אין יד זדונית שלקחה את זה בהתחלה לכיוון הפלילי. אני בוודאי לא יכול להוציא הודעה לא מוסמכת כשהממצאים לא ברורים - מי שמוציא את ההודעה על החקירה זו המשטרה או שירות הביטחון הכללי", סיכם השר את דבריו וירד מהפודיום.

הבוקר התיר בית משפט השלום בפתח תקווה לפרסם כי כיוון החקירה המרכזי ברצח הפועל נתנאל עראמי ז"ל הוא הכיוון הלאומני. שלושה חשודים נעצרו בחשד חיתוך הכבל עליו נתלה עראמי ז"ל, שנפל אל מותו מקומה 11 בבניין בפתח תקווה לפני כחודשיים, אך לאחר מכן שוחררו השלושה. על פרטי חקירה נוספים עדיין מוטל צו איסור פרסום.

במקביל, הוכרה משפחת עראמי על ידי המשטרה כנפגעת פעולות איבה, בעקבות הבקשה שהוגשה באמצעות עו"ד חור אוריאל ניזרי מארגון חוננו. במסמך שכותרתו "אישור על פגיעה כתוצאה מפעולות איבה" נכתב כי "נסיבות האירוע מעלות יסוד סביר להניח כי המוות נגרם כתוצאה מפעילות איבה כנגד מדינת ישראל".

השופטת מרב גרינברג התירה לפרסם כי "בתיק החקירה נעצרו ונחקרו על ידי שירות הבטחון הכללי ומשטרת ישראל שלושה חשודים בחשד שהיו מעורבים בגרימת מותו ממניע לאומני. השלושה שוחררו לאחר חקירה ארוכה, וזאת לאחר בחינת התיק בפרקליטות ומאחר שלא נמצאה הצדקה משפטית להמשך מעצרם. החקירה נמשכת".