בהתייחסות נדירה לתקשורת, שובר הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי שתיקה ומברך על בחירת האלוף גדי איזנקוט לתפקיד הרמטכ"ל הבא. "זו בחירה מצויינת", אמר אשכנזי לחדשות 2. לדבריו, היו מי שניסו להכפיש את איזנקוט כשקשרו את שמו לפרשת מסמך הרפז. "לא היה לו שום חלק, גדי ראוי וכשיר לשמש כרמטכ"ל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זו בחירה מצוינת, אני מכיר את גדי מאז שהיה מפקד מחלקה", אמר אשכנזי לאחר הבחירה בחברו לגולני. "הוא עשה את כל מסלול תפקידי הפיקוד בהצטיינות, מתפקיד מ"מ עד אלוף פיקוד. הוא מכיר את המקצוע, היה במלחמות, היה בזירה הצפונית משני צדי הגבול. מכיר את הטרור הפלסטיני בהיותו מח"ט ביהודה ושומרון ומפקד אוגדה בזמן האינתיפאדה".

לדברי אשכנזי, מלבד הניסיון הקרבי המוכח, איזנקוט מביא עמו גם ניסיון ביחסי הדרג המדיני והצבאי. "זה דבר מאוד חשוב לרמטכ"ל, הוא רכש את הניסיון הזה כמזכירם הצבאי של ראשי הממשלה שרון ז"ל וברק", הוסיף הרמטכ"ל לשעבר. "לגדי יש את כל הכלים, הניסיון והידע להצליח, הוא מאוד בשל ואין לי ספק שהוא גם יצליח".

הרמטכ"ל לשעבר התייחס גם לניסיון למנוע את בחירתו לתפקיד בשל מעורבותו בפרשה. "גם מבקר המדינה, גם היועץ המשפטי לממשלה וועדת טירקל ישבו על כל הסוגיה הזו עוד לפי הרבה זמן וקבעו שלגדי אין שום חלק, הוא ראוי וכשיר למלא את התפקיד. רה"מ ושר הביטחון הוקדם ראו בו מועמד ראוי כבר בסבב הקודם, כך שנראה לי שהגיע הזמן להפסיק עם כל הספינים והניסיונות להכתים את גדי שלא לצורך".

"אם לגדי יש תכונה בולטת, ואני חושב שכל מי שעבד עם גדי יסכים איתי, גדי הוא אחד האנשים הכי ישרים שאני מכיר, זה איש שפיו ולבו שווים. הוא בחור שלא אמיץ רק בשדה הקרב, ברמות שהוא נמצא חשוב להיות אמיץ גם בחדרי הדיונים", הדגיש אשכנזי. "הוא אדם נקי, וכל הניסיון להדביק לו איזה חלק לפרשה האומללה הזו הוא או רשעות או בורות, הגיע הזמן שנפסיק עם זה".

מוקדם יותר היום הודיע שר הביטחון כי סיכם עם ראש הממשלה נתניהו רשמית על מינוי של איזנקוט לרמטכ"ל ה-21 של צה"ל. בשבועות האחרונים קיים שר הביטחון סדרת התייעצויות עם ראש הממשלה נתניהו, והשניים נפגשו עם שלושת המועמדים המובילים למספר ראיונות בטרם קבלת ההחלטה. במקביל התייעץ יעלון בנושא גם עם הרמטכ"ל גנץ ושורה של בכירים לשעבר בצה"ל. ההחלטה קיבלה את אישורו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, בשל חלקו המינורי של איזנקוט בפרשת מכתב הרפז.

ראש הממשלה נתניהו התייחס היום להחלטה למנות את איזנקוט לתפקיד ואמר כי כי "האלוף איזנקוט נבחר מתוך קבוצה מצוינת של אלופים להוביל את צה"ל מול האתגרים הביטחוניים המורכבים שמדינת ישראל ניצבת בפניהם. בשם אזרחי ישראל, אני מאחל לו בהצלחה".

שר הביטחון יעלון, שאיזנקוט היה המועמד המועדף עליו לאורך התקופה האחרונה אמר כי "ההחלטה הייתה בין מועמדים מצוינים, ראויים ומנוסים. אני סבור כי האלוף גדי איזנקוט הוא האיש המתאים בעת הזו להוביל את צה"ל בשנים הבאות. אני מכיר את האלוף איזנקוט שנים ארוכות, והוא מביא עמו מקצועיות, יכולות פיקוד ומנהיגות גבוהות, תבונה רבה, אחריות ושיקול דעת".