ישראל ויוון בתרגיל אווירי משותף (צילום: חזי שמואלי)
ישראל ויוון בתרגיל אווירי משותף | צילום: חזי שמואלי

חילות האוויר של ישראל ויוון מקיימים בימים אלה תרגיל משותף בבסיס חיל האוויר עובדה שבנגב. מדובר בצעד נוסף להידוק היחסים בין חילות האוויר של שתי המדינות, לאחר שבשנה שעברה הגיעו לראשונה טייסי קרב יוונים לאימון בן 5 ימים בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת התרגיל מתאמנת טייסת היירוט 330 של יוון, המטיסה מטוסי F-16. מחיל האוויר הישראלי משתתפים בתרגיל מטוסי F-15 ו-F-16 שמתרגלים יחד קרבות אוויר, תדלוק אווירי, תקיפות משותפות וגם התמודדות עם טילי נ"מ מתקדמים - בהם S-300 ו-SA-17 מתוצרת רוסיה.

רק בשנה החולפת סיפקה רוסיה לסוריה שלושה אגדים של טילי נ"מ מסוג SA-17. מדובר במערכות נ"מ שמהוות אתגר לחיל האוויר הישראלי.

נערכים להתמודד מול האיומים (צילום: חזי שמואלי)
נערכים להתמודד מול האיומים | צילום: חזי שמואלי

בשנים האחרונות משקיע חיל האוויר ומטפח את הקשר עם כמה מחילות האוויר השכנים. כבר מתחילת הדרך הייתה יוון אחת הידידות הקרובות ביותר של ישראל. שיתוף הפעולה בין המדינות הוליד ביקורים וחילופי משלחות הדדיים - הן בישראל והן ביוון - כשהם מלווים בדרך כלל במטוס תובלה, מסוק קרב או מסוק סער.

אחת המטרות המרכזיות בתרגיל היא שהצבאות ילמדו זה מזה. האופן שבו טסים בחיל האוויר היווני שונה מעט ממה שנהוג בישראל. יוון חברה בברית נאט"ו ובחיל האוויר הישראלי מוקירים את הידע והמקצוענות שלהם.

ברית נאט"ו משתפת את הטייסים החברים בה בידע רב ומכשירה אותם ללחימה בזירה מתקדמת. אופי הפעילות השונה והאיומים השונים מכתיבים תרחישים אחרים ביום-יום הישראלי והיווני. לכן, התרחישים המתורגלים באימון המשותף לא מחוברים בהכרח למתאר מבצעי קיים.