זירת הפיגוע, ארכיון (צילום: פלאש 90 יונתן סינדלר)
זירת הפיגוע, היום | צילום: פלאש 90 יונתן סינדלר

ארבעה בני אדם נהרגו ועוד שמונה נפצעו בפיגוע הטרור האכזרי בבית הכנסת "קהילת יעקב" שבשכונת הר נוף בירושלים. בעקבות המקרה, הוציא הבוקר הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף הוראה חריגה להימנע מתפילה בבתי כנסת שאינם מאובטחים. "התורה ציוותה עלינו 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם', זה קודם לכל דבר אחר", קרא הרב יוסף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בדברים שנשא בבית הכנסת שבו הוא מתפלל אמר הרב כי "הטבח הבוקר מזעזע, על פי דין חובה על כל בית כנסת בעיר להציב מאבטח חמוש בפתחו. בתי כנסת שנמנעים מכך עוברים על איסור 'לא תשים דמים בביתך'. עד שלא ישתנה המצב - אסור היום להתפלל בבית כנסת שאין בו מאבטח".

אין תמונה
הרב יצחק יוסף, ארכיון

הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, התייחס גם הוא לטבח בבית הכנסת ואמר כי "המחזה הנורא של מתפללים מתבוססים בדמם עטורי טליתות ותפילין מזכירים לכולנו פרעות ופוגרומים שעברו בני עמנו לאורך הדורות. דם יהודי נשפך כמים בחוצות ירושלים על לא עוול בכפם".

דקות לאחר הטבח, ארכיון (צילום: רויטרס)
כוחות המשטרה בבית הכנסת | צילום: רויטרס

"נרצחים קדושים אלו מצטרפים לאחיהם שנעקדו, נטבחו ונרצחו בארץ ובעולם על קידוש השם. מנהיגי הדת המוסלמית צריכים להשמיע קול ברור וחד משמעי שמגנה רצח, וקורא לעצירת מעגל הדמים הנורא הזה בו רוצחים יהודים בבתי כנסת וברחובות העיר רק בשל היותם יהודים", הוסיף הרב הראשי.

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת הגיע הבוקר לזירה והביע זעזוע רב מהמראות. "לטבוח במתפללים בבית כנסת, בני אדם לא מסוגלים לעשות דבר כזה. המחבלים הם לא בני אדם", אמר ברקת. לדבריו, המשטרה עושה כל שביכולתה על מנת להשיב את תחושת הביטחון לציבור בבירה, באחת התקופות המתוחות ביותר בשנים האחרונות.

כך נשמע הדיווח הראשוני על הפיגוע בבית הכנסת
דקות לאחר התקיפה | צילום:

ארבעה נרצחו במהלך תפילת שחרית: "נגיב ביד קשה"

הפיגוע התרחש בשעות הבוקר, בזמן שהמתפללים ערכו בו את תפילת השחרית. שני המחבלים הפלסטינים, תושבי שכונת ג'בל מוכבאר שבמזרח העיר, חדרו לבית התפילה ורצחו ארבעה מהמתפללים באמצעות גרזנים וירי אקדחים. שני שוטרים ששהו בסמוך למקום ושמעו את הדיווח ברשת הקשר, הגיעו לזירה וניהלו קרב יריות עם המחבלים והצליחו לחסל אותם.

על פי הדיווחים מהזירה, המחבלים עברו מחדר תפילה אחד לאחר ותקפו את המתפללים שהגיעו למקום בשעות הבוקר המוקדמות. לפחות שמונה בני אדם נוספים נפצעו, מצבם של ארבעה מהם מוגדר קשה. בין הנפגעים גם השוטרים שהצליחו לנטרל את התוקפים. פרמדיקים של מד"א שהוזעקו לזירה פינו אותם לבתי החולים שערי צדק והדסה עין כרם בירושלים.

בעקבות הפיגוע האכזרי כינס ראש הממשלה נתניהו התייעצות ביטחונית בלשכתו. "זאת התוצאה הישירה של ההסתה שמובלת על ידי החמאס ואבו-מאזן, הסתה שהקהילה הבינלאומית מתעלמת ממנה בחוסר אחריות", אמר נתניהו הבוקר. "נגיב ביד קשה לרצח האכזרי של יהודים שבאו להתפלל ונקטלו בידי מרצחים שפלים".