הרוחות בצה"ל סוערות בעקבות הדלפת חומרים מסווגים מתקריות שאירעו במהלך "צוק איתן", שחלק מהם שודרו בכלי תקשורת ערביים, ובצבא חוששים כי חומרים נוספים דלפו והגיעו לידי חמאס - שיפרסם אותם בתקופה הקרובה. על פי הערכות, לא מדובר ביכולות סייבר, אלא בזליגת מידע שהגיעה מתוך צה"ל - ככל הנראה בשל אי שמירה על ביטחון מידע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חמאס פרסם כבר שני סרטונים - אחד מהם של תקרית חדירת צוללני הארגון ליד זיקים, שבו גם הוצגו פרטים על תחקיר האירוע שנערך בצה"ל, והשני הכולל תיעוד שלא פורסם לתקשורת על ידי דובר צה"ל, אחרי אירוע חדירת מחבלים במנהרה לשטח מועצת אשכול.

בשיחה עם חדשות 2 Online, התייחס גורם צבאי בכיר לניסיונות החדירה למחשבים הצבאיים ואמר כי מדי שבוע מסכלים לא מעט ניסיונות פריצה. "בהחלט רואים שיפור ביכולות בתחום הזה, גם של חמאס, אבל היקף ההתקפות הרחב יותר הוא של התארגנויות ספורדיות, ולא מצד צבאות או ארגוני טרור", הסביר הקצין. "חמאס הרבה יותר טובים מבעבר, אבל היכולות שלנו עדיין טובות יותר בפער משמעותי".

הקים צוות חקירה מיוחד (צילום: דו"צ)
הקים צוות חקירה מיוחד | צילום: דו"צ

פרסום הסרטונים הביך מאוד את הצבא, והרמטכ"ל רא"ל בני גנץ הורה להקים צוות חקירה מיוחד בהובלת מחלקת ביטחון מידע ובשיתוף גורמי חקירה, הפרקליטות הצבאית והשב"כ. "הסרטון השני שהופץ הוא לא תחקיר אלא חומר וידאו ואנחנו בודקים את כל הכיוונים", אמר גורם צבאי.

בצבא הגבירו בשנים האחרונות את האכיפה בתחום ביטחון המידע, לאור חדירת הסמארטפונים והשימוש הרווח ברשתות החברתיות. בין היתר, הסברה בנושא מתקיימת בכל מסגרת צבאית ושלטי אזהרה פרוסים ביחידות השונות.

הסרטונים שדלפו

במהלך אירוע החדירה מהים באזור זיקים, שהתרחש ב-8 ביולי ופרטיו פורסמו בסרטון שהפיץ חמאס, זיהו בקריות שליטה של חיל הים תנועת מחבלים לכיוון מוצב השליטה ארז. המחבלים פתחו באש לעבר כוחות צה"ל ובמקום התנהלה לחימה עזה שבסיומה חוסלו.

הסרטון השני מתעד פעולת חדירה של אנשי הארגון דרך מנהרה לשטח ישראל, באזור עין השלושה. באירוע המדובר ארבו המחבלים שחדרו לשטח ישראל לסיור של צה"ל ופתחו בירי שממנו נהרגו קצין המילואים רב-סרן (במיל') אמוץ גרינברג, בן 45 מהוד השרון, וסמל אדר ברסנו, בן 20 מנהריה.