מימין: אל"מ גורדין, יפרח, גיל ובן לולו
מימין: אל"מ גורדין, יפרח, גיל ובן לולו | צילום:

שנה מאתגרת במיוחד עברה השנה על מפקדי וחיילי צה"ל. אפשר להגיד כי כמעט בכל גזרה הייתה השנה הסלמה, ובצבא התמודדו גם שני מבצעים מורכבים: מבצע "שובו אחים" להחזרת הנערים החטופים ביהודה ושומרון ומבצע "צוק איתן" בעזה. בחדשות 2 Online נתנו לארבעה מפקדי חטיבות לכתוב על הרגע הכי זכור להם השנה, ושהשפיע יותר מהכל עליהם ועל חייליהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השמדת המנהרה שהובילה לנתיב העשרה

מח"ט הנח"ל, אל"ם אורי גורדין:

"לפני כשלושה חודשים, לאחר שחמאס בחר לצאת בהתקפה נשאו אלינו אזרחי ישראל את עיניהם כשהם סומכים עלינו שנחזיר להם את השקט והביטחון. כשהגיע יום פקודה וקיבלנו את המשימה יצאנו להשיב מלחמה שערה. אחד הרגעים המשמעותיים ביותר עבורי היה רגע השמדת המנהרה שהובילה לנתיב העשרה. הוא מסמל יותר מהכל עבור מי אנו נלחמים ואת חשיבות המשימה. ברגע זה באה לידי ביטוי עבודת צוותי הקרב המשולבים שפעלו כיחידה אחת בשילוב כוחות ובהרמוניה על מנת להגן על תושבי עוטף עזה.

ארכיון (צילום: דו"צ)
מנהרה בעזה. ארכיון | צילום: דו"צ

"מלחמה היא לא מראה יפה, אין בה אוויר נעים לנשימה וגם לא ריח ניחוח ״ולכן, אל תאמרו שהיה זה מסע תפארה, היו לנו הרוגים ופצועים ואבק וזיעה ועשן.״ שישה אחים לנשק, שישה חברים נפלו ויישארו צעירים לעד - איתן ברק, עודד בן סירא, נתן כהן, רועי פלס, אבי גרינצויג וגל בסון. אחינו, יהי זכרם ברוך. 'לאט, לאט' הגענו מהר למימוש כל המשימות. אמרתי ללוחמים לאחר המבצע כי בעודי מביט בהם אני מתמלא עוצמה, מתכווץ בענווה ובעיקר מודה על הזכות להלך ביניהם ולהוביל אותם בקרב. במלחמה האחרונה שוב נוכחנו לדעת כי עם ישראל, צה"ל, חטיבת הנח"ל - כולנו, צוק איתן".

המחבלים הרגו שניים מהלוחמים שלי

מחט 188, אל"ם תומר יפרח:

"אנשיי לקחו חלק אינטגרלי בלחימה במרחב מרכז רצועת עזה במהלך מבצע "צוק איתן", לחימה רווית אתגרים שכללה בין היתר השמדת חוליות נ"ט,מנהרות וחיסול מוקדי פעילות של ארגון הטרור חמאס. אחת ההיתקלויות זכורה לי במיוחד, זה התחיל כשסיירתי עם החפ"ק שלי על הגדר, עד שברגע הבחנו בחוליית מחבלים.

צה"ל הגיב בירי טנק. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
במהלך "צוק איתן" | צילום: רויטרס, חדשות

"במהירות החלנו בסדר פעילות נכון, ירינו לעברם, חיסלנו אחד מהם ואז החלו חילופי אש. מטרת העל הושגה- מנענו ניסיון לפגע באחד מהישובים סמוכי הגדר שבאזור. אלא, שבמהלך הקרב נפלו שניים ממיטב לוחמיי, סמל אדר ברסנו וסא"ל במיל' אמוץ גרינברג ז"ל. היה זה רגע קשה, ובידיוק מסיבה זו- לא היה גאה ממני כשפרק זמן קצר לאחר מכן נפלה בחלקי הזכות לפקד על החיסול של אותה המנהרה בידיוק, המנהרה שהתחילה את כל האירוע, המנהרה ממנה יצאו המחבלים.

"הייתה זו סגירת מעגל משמעותית במיוחד, עבורי ועבור כל לוחמיי, מעבר לזה שהחטיבה עמדה במשימה בצורה יוצאת דופן- היא הוכיחה לי שאין אתגר בו לא תוכל לעמוד".

הכניסה לתוך עזה

מח"ט בה"ד 1, אל"ם אבי גיל:

"החטיבה כחטיבת מילואים הנשענת על מפקדת בית הספר לקצינים ועל גדודי החי"ר של צוערי צה"ל ביצעה הכנות רבות בשנה האחרונה לשיפור כשירות החטיבה להלחם ברצועת עזה. מבחנתי אחד מרגעי השיא, ובוודאי הראשון שבהם, היה הרגע שבו התקדמו לוחמי גדודי המילואים של החטיבה לתוך רצועת עזה, ברגע הזה חשתי את כובד המשימה והאחריות.

"גם חללי צוק איתן לא היו בבית" (ארכיון) (צילום: רויטרס)
חיילים מחוץ לרצועה | צילום: רויטרס

"הכוחות נכנסו בחיפוי אש טנקים, אוויר וארטילריה וברגע הספציפי הזה, לאחר ימים של המתנה וניהול קרב ממפקדת החטיבה, אני מתבונן בלוחמים, אלה שעד לפני מספר ימים נראו כאזרחים שהם - רואי חשבון, עורכי דין, סטודנטים עצמאיים -עכשיו נושאים את ציוד הלחימה הכבד על גבם חדורי אמונה ושליחות, בלי טיפת הססנות מובילים קדימה, עם המשימה מול העיניים ואני האיש שזכה לפקד עליהם. מלבד העובדה שהייתי גאה, הבנתי כי אין דבר שיכול לגבור על עם ישראל כשהוא מאוחד".

צאו להשיב את הנערים החטופים

מחט כפיר, אל"ם אשר בן לולו:

"אני זוכר היטב את הרגע הזה. כמח"ט אתה מקבל את פקודת היציאה למבצע ומיד מבין את גודל האחריות, אותה תחושה שהגיעה עד אחרון חיילי, וליוותה אותנו באותה עוצמה בעת שהפכנו אבן אחר אבן ימים ארוכים. מבצע 'שובו אחים' החל עם רגע חטיפתם של שלושת הנערים וחרט לפניו כמטרה נעלה את חובתנו להחזיר אותם.

מבצע שבמהלכו בוצעה לחימה רחבה מול חמאס איו"ש, הלוחמים פשטו על מאות בתים, עצרו פעילי חמאס רבים וסיכלו טרור במקצועיות יוצאת דופן וזאת כחלק ממבצע החיפוש המורכב והגדול שצה"ל ידע. החטיבה עמדה בכל היעדים שהגדירה וזאת בדבקות, ערבות הדדית ויוזמה. ועל כך אני גאה בהם".