ירושלים, הבוקר (צילום: חדשות 2)
צמרת המשטרה בטקס, היום | צילום: חדשות 2

פני השטח לקראת רגיעה או המשך ההסלמה? בצמרת המשטרה ורשויות האכיפה משתדלים לשדר היום (חמישי) מסר מרגיע, אך לא שאנן. השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' אמר היום בטקס משטרתי כי הרשויות "יעשו הכל כדי להוריד את רמת האירועים", אך העריך שגל מתקפות הטרור עוד לא תם. המפכ"ל יוחנן דנינו לעומתו אמר כי "כבר מרגישים בשינוי" בעקבות תגבור כוחות האבטחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כשלושה שבועות לאחר שהתחלף בפועל מפקד מחוז ירושלים, ערכה המשטרה הבוקר טקס חילופים רשמי בו הועבר השרביט מניצב יוסי פריינטי - שהודיע לפני כחודש וחצי על פרישתו מהמשטרה - לניצב משה (צ'יקו) אדרי.  השר אהרונוביץ' אמר בטקס כי "אנחנו נמצאים בתקופה של טרור עממי - בירושלים, גוש עציון וגם בתל אביב. אני מניח שעדיין יהיו פיגועים - אני מקווה שלא, אבל אני מניח שכן". השר הדגיש כי "אי אפשר שלא נגיב על האירועים - יש עדיין אירועים בעיקר על קו התפר".

אהרונוביץ' שידר מסר מרגיע על המהומות סביב העיר העתיקה בירושלים: "הר הבית הוא המוקד ולא יהיו פשרות, נשמור על הסטטוס קוו. הביקורים בהר ימשיכו ולא נאפשר לקיצונים לשנות את הסטטוס קוו". המפכ"ל יוחנן דנינו אמר כי אדרי "נכנס לתפקיד בעין הסערה - אני יודע שאתה בשל ומוכן ליטול את התפקיד".

הסכין והמברג שנמצאו (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
סיכול פיגוע הדקירה, אמש | צילום: חטיבת דובר המשטרה

ברקת: "האסטרטגיה של המשטרה בירושלים נכונה"

לדברי המפכ"ל "המטרה שלנו היא להחזיר את השקט. בעקבות העלייה בכמות האירועים התחלנו במבצע 'שומר החומות' והמבצע הזה יימשך עד שאנחנו נרגיש את השינוי - כבר עכשיו מתחילים להרגיש את השינוי". ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, איחל הצלחה לפריינטי בדרכו החדשה ואמר כי כאשר הניצב הפורש סיפר לו על רצח הנער מוחמד אבו חדיר, "הבנתי שהסרט משתנה והערכת המצב התגשמה לנו מול העיניים. כבר אז ראינו את הניצנים של הפורענות, שם הם נזרעו".

ברקת איחל הצלחה גם לניצב אדרי: "אני רואה בך שותף אסטרטגי בתקופה שבה המשטרה נכנסת לשכונות במזרח ירושלים ונשארת שם. יש לעשות את ההפרדה בין אלה שמכשילים לבין אלה שרוצים את השקט - זו עבודת נמלים". ראש העיר הוסיף כי "אנחנו מגלים שהאסטרטגיה של המשטרה נכונה. המשאלה היא שהשקט יחזור כמה שיותר מהר".

הניצב הפורש פריינטי הצטרף לדברים: "אני מאמין שאם האירועים סביב הר הבית יטופלו, כמו גם הקיצוניים משני הצדדים, השקט ישוב לירושלים". מחליפו, ניצב אדרי, הדגיש כי המהומות "דורשות מאמץ כולל - לא סוד הוא שמהכניסה שלי לתפקיד לא זכיתי לשעה של שקט. להיות מפקד מחוז ירושלים בעת הזאת זו זכות גדולה".

סוכל פיגוע דקירה בירושלים

הנסיונות להרגעת הרוחות מגיעים גם מצה"ל: מפקד פיקוד המרכז, האלוף ניצן אלון, נפגש עם ראשי ההתיישבויות וראשי מועצת יש"ע. בפגישתו עדכן האלוף בעיקרי הערכת המצב הביטחונית, היערכות כוחות צה"ל והגברת הנוכחות בצירים ובתחנות ההיסעים.

האלוף אלון עמד על חשיבות הידוק שיתוף הפעולה עם הקב"טים, הרבש"צים וגורמי הביטחון ביישוב, על מנת למצות את כלל מרכיבי הביטחון ולהביא לבלימת הסלמה בשטח. ראשי הרשויות העלו בפני האלוף סוגיות הקשורות לביטחון השוטף ולמרקם החיים, והודו לו על פעילותם של חיילי צה"ל המגינים על היישובים.

במקביל, נמשכת הכוננות וההיערכות באזור ירושלים, והיא אף מנעה פיגוע דקירה: הכוחות המוצבים ביהודה ושומרון סיכלו אמש פיגוע דקירה שתוכנן להיערך באזור ירושלים. החשוד, נער פלסטיני כבן 17, ניסה לתפוס טרמפ לירושלים וסיפר שתכנן לדקור נהג אוטובוס. הצעיר הועבר לחקירת שב"כ.

גם הבוקר נמשכו העימותים בגזרת ירושלים, כאשר עשרות רעולי פנים יידו אבנים לעבר השוטרים ולוחמי מג"ב בשכונת עיסוויה מירושלים, סמוך למצודת אדומים. הכוחות הדפו את הפורעים תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. לא דווח על נפגעים או נזק.

ניר דבורי השתתף בהכנת הידיעה.