תומך בחזרה ל-3 שנות שירות. ליברמן (צילום: דו"צ)
שכר החיילים החדש נחשף | צילום: דו"צ

זו המשכורת החדשה של חיילי צה"ל: לאחר ששר הביטחון אישר בסוף השבוע האחרון העלאה בשכר החיילים, היום (ראשון) נחשפים הסכומים המדויקים שייכנסו לחשבון של כל חייל וחייל החל מינואר 2015.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לוחם בצה"ל שמקבל היום 860 שקלים בחודש, ייהנה מעלייה של למעלה מ-200 שקלים ומשכורתו תעמוד על 1075 שקלים בחודש. תומכי לחימה, שהשתכרו 628 שקלים בחודש, יזכו לתוספת של כמאה שקלים - ויקבלו 782 שקלים בחודש.

החיילים העורפיים שהשתכרו 433 שקלים בחודש, יזכו לעלייה של כמאה שקלים - וירוויחו מדי חודש 539 שקלים.

כך ישתנה שכר החיילים
הסכומים החדשים שיקבלו החיילים | צילום:

לאחר שנים של מאבקים ושורת פרסומים מהדהדת אודות מצבם הקשה של חיילי צה"ל המתפרנסים בדוחק, הורה בסוף השבוע שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, להעלות את השכר החודשי של חיילי צה"ל - כך נחשף לראשונה בחדשות 2. "שר הביטחון אישר העלאה משמעותית בדמי הקיום שתיכנס לתוקף בעוד חודש וחצי", כך נמסר מלשכת שר הביטחון יעלון.

ח"כ רגב, תא"ל במיל', חברת ועדת החוץ והביטחון ביקרה בחריפות את התוספת הזעומה - כך לטענתה - לשכר החיילים: "העלאת שכר החיילים ב-100 ש״ח היא מגוחכת. שר הביטחון והרמטכ"ל מנותקים מהחיילים וממשפחותיהם. דמי הקיום של חייל חייבים לעמוד על 1500 ש״ח לחודש לפחות. מצפה שבג"צ מחר בהחלטתו ינחה את שר הביטחון וצה"ל להעלות את השכר לחיילים".

"חייל לא יכול להתקיים גם מ-1,100 שקלים בחודש"

שר הביטחון יעלון אמנם התחייב כי השכר יעלה כבר החל מחודש ינואר הקרוב, אבל בעיני רבים הסכום עדיין אינו מספיק, ואף נמוך מזה שגובש בוועדה של אכ"א. מחר ייערך דיון בנושא בבג"ץ.

"זה כאילו מישהו בצבא חי בעולם אחר, במזרח אירופה, שם אולי באמת אפשר להתקיים מהסכום של 1,100 שקלים", אומרת אילנית בכאב. "אני לא יכולה להגיד לבן שלי 'לא', ובטח לא רוצה שיהיה לו קר - אני פשוט מממנת את צה"ל פעמיים. גם במסים שאני משלמת, וגם בכסף שאני נותנת לו וקונה לו ציוד. הצבא לוקח לי את הילד, למה הוא לא דואג לו לציוד?"

האיום הגדול: חמאס בעזה. ארכיון (צילום: רויטרס)
"גם ההעלאה בשכר לא מספקת" | צילום: רויטרסרוני, תושב מרכז הארץ ואב ללוחם בצה"ל, זועם בעקבות הסכום החדש שהוצג בוועדה בכנסת. "בעקבות הדברים הסתכלתי בכרטיס האשראי כמה כסף אני מוציא עליו בחודש, וזה יצא משהו כמו 1,800 שקלים, וזה בלי מה שהוא מוציא מהכיס שלו", הוא אומר. "זה אפילו לא דמי קיום".

"המצב שלו עוד טוב", מוסיף רוני. "יש חיילים שלהורים שלהם אין אפשרות להוציא עליהם כסף בכלל, ואז הם לא יכולים לצאת בסופי שבוע לאכול עם חברים". התוצאה היא שרבים מהחיילים נאלצים להסתמך על הוריהם שיוציאו עליהם מאות שקלים בחודש. מי שלא יכול להרשות זאת לעצמו נאלץ לחיות בצמצום או לעבוד בלילות ובסופי השבוע.

עמותת "בית חם לכל חייל" תערוך מחר בבוקר הפגנה מול בית המשפט העליון מחוץ לדיון בנושא שכר חיילי החובה. "מדובר בסכום מגוחך", טוענת מנכ"לית העמותה שפרה שחר. "מדובר בהשלמה ל-1,100 שקלים, אבל אנחנו מדברים על תוספת של 1,000-1,200 שקלים בחודש".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל מספק את הציוד הבסיסי הנדרש לחייל בהתאם לתפקיד אליו הוא מיועד. כמו כן, בהמשך מתבצעת הצטיידות נוספת בהתאם לאופי התפקיד והגזרה כדוגמת חם צוואר, ציוד טרמי וכדומה".