המטוס של ראש הממשלה ונשיא המדינה, ה"אייר פורס 1 הישראלי", כבר היה צריך להיות באוויר. מאז שפורסם כי נרכש מטוס מדגם בואינג 767 שיוסב לצרכי המנהיגים התעוררה סערה גדולה סביב השאלה כיצד קפצה עלותו פי שלושה ליותר מחצי מיליארד שקלים. בעוד פחות מחצי שנה הפרויקט צפוי להיות מושלם. עד אז, הנה הצצה ראשונה למה שיהיה בו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

מדובר בפרויקט עתיר משאבים שנמתח על פני יותר משלוש שנים. אמש (שלישי) פורסם כיצד צפוי להיראות מטוס האייר פורס 1 הישראלי. זהו דגם 767 ישן יחסית, כבר בן 20, שעבר שיפוץ, שדרוג והתאמה מיוחדים כדי לשמש את הנשיא וראש הממשלה בנסיעותיהם הרשמיות לחו"ל.

מאחורי תא הטייס שבחרטום המטוס נמצא חדר העבודה של ראש הממשלה. צמוד אליו מאחורה נמצא חדר השינה עם שירותים ומקלחון ובהמשך נמצא מטבח מאבוזר.

בהמשך ישנו חדר הדיונים, שם יכול ראש הממשלה לקיים פגישות והתייעצויות במהלך הטיסה. סמוך לו נמצא החמ"ל - חדר המלחמה - שמצויד במסכים ומערכות תקשורת לוויינית מוצפנת, כזו שמאפשרות ניהול אירועים ומצבים מורכבים ורגישים מכל מקום על פני הגלובוס.

כשמתקדמים אל עבר ירכתי המטוס מגיעים לאזור הישיבה לאנשי פמליית ראש הממשלה והצוות המתלווה אליו. לצדם יש את אזור העיתונאים, שם יושבת המשלחת התקשורתית שמצטרפת לנסיעותיו בחו"ל. הם ייהנו משירותי אינטרנט ומחשבים שיאפשרו לעבוד גם במהלך הטיסה.

מכיוון שמדובר במטוס כה ייחודי הוא עשוי גם להפוך למטרה. לכן הוחלט להתקין בו מערכת הגנה מפני טילי כתף "סי מיוזיק" של אלביט, מערכת שמיירטת את הטיל המאיים באמצעות קרן לייזר. בנוסף הותקנו בו מערכות הגנה נגד התקפות סייבר על המטוס.

עלות המטוס מוערכת בכ-600 מיליון שקלים. השלמת הפרויקט המורכב נדחתה כבר מספר פעמים: תאריך המסירה של המטוס צפוי כעת בחודש דצמבר הקרוב, עיכוב של יותר מתשעה חודשים מהיעד המקורי.