אסירים פלסטינים (צילום: רויטרס, חדשות)
אסירים ביטחוניים | צילום: רויטרס, חדשות

סוגיית התנאים שמקבלים אסירים ביטחוניים בבתי הכלא הישראליים עולה לדיון ציבורי לעתים קרובות. כעת, בעקבות בקשת חופש מידע שהגישה תנועת "אם תרצו", נחשפו פרטים חדשים על התנאים בכלא בכל הנוגע לביקורים, רווחה ושירותים נוספים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

מהפרטים שמסר שירות בתי הסוהר מתבהרים תנאי הביקורים של האסירים: חלקם מקבלים ביקורים פעם בשבועיים, אסירי חמאס וג'יהאד אסלאמי מקבלים ביקור פעם בחודש, ואסירי חמאס תושבי עזה לא מקבלים ביקורים כלל - בהתאם להחלטת הדרג המדיני.

מבחינת תנאי המחיה, מסרו בשב"ס כי לאגפים הביטחוניים נרכשו מתקני כושר וערכות פנאי. בנוסף, לבתי הסוהר הביטחוניים נרכשו 9 מתקני אופניים, 28 מתקני חתירה, 51 מתקני מקבילים ו-32 ספות לאימון שרירי הבטן. האסירים זכאים גם לקבלת עיתונים, וכל אחד מהם אפילו רשאי להיות מנוי לכתב עת ישראלי אחד.

אסירי חמאס מעזה - לא זכאים לביקורים (צילום: מיכל פאתל / פלאש 90, חדשות)
אסירי חמאס מעזה - לא זכאים לביקורים | צילום: מיכל פאתל / פלאש 90, חדשות

עוד עולה מהתשובה לבקשת חופש המידע כי החל משנת 2010 עורך שב"כ רישום מדויק של ביקורי חברי כנסת אצל אסירים ביטחוניים. רשימה זו הועברה לעיון היועץ המשפטי של הכנסת, והיא מפרטת מיהו הח"כ המבקר, אך לא מיהו האסיר המבוקר. בנוסף, מעתה והלאה גם כל ביקור קונסולארי של שגריר או דיפלומט אצל אסיר ביטחוני יירשם ויתועד.

בשב"ס סירבו לבקשת "אם תרצו" לקבל פרטים על שהותו של יחיא סינוואר בכלא הישראלי. זאת לאחר שהתנועה דרשה לדעת מה למד מנהיג חמאס בעזה כיום בזמן שהותו בכלא בישראל, ואילו ספרים הוא קרא. מעבר לכך, לשב"ס אין כלל פרטים על ספרי הקריאה של האסירים הביטחוניים. הסיבה: התמיכה הטכנית בתוכנה שמנהלת את הרישום - הופסקה.

אילו ספרים קרא בכלא? יחיא סינוואר (צילום: רויטרס, חדשות)
אילו ספרים קרא בכלא? יחיא סינוואר | צילום: רויטרס, חדשות

בתגובה לפרסום, תקף יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן את המדיניות הביטחונית של הממשלה. "אין גבול לטירוף שמאפשרת ממשלת נתניהו", מסר. "מחבלים טרוריסטים שפגעו, וחלקם גם רצחו חיילים ואזרחים במדינת ישראל, מקבלים בונוס והטבות מפליגות.

"אם לא די בכך שבני המשפחות של אותם מחבלים מקבלות סכומי כסף מהרשות הפלסטינית", המשיך ליברמן. "במקום לחוקק חוק מוות למחבלים ועד אז להירקב בכלא, נותנת להם ממשלת נתניהו מתקני כושר, עיתונים יומיים, ערכות פנאי וביקורים אחת לשבועיים".

ליברמן: "אין גבול לטירוף" (צילום: הדס פארוש, פלאש 90, חדשות)
ליברמן: "אין גבול לטירוף" | צילום: הדס פארוש, פלאש 90, חדשות

יו"ר תנועת "אם תרצו" מתן פלג מסר בתגובה: "מביש לראות את התנאים המופלגים להם זוכים המחבלים בבתי הכלא במימון הציבור הישראלי. דפדוף בשלל עיתוני היום, שמירה על כושר גופני במתקני כושר וביקור של דיפלומטים בכירים הם תנאים של בתי מלון. טוב עשה שב"ס שהחליט על נהלים חדשים בעקבות הבקשה שלנו אולם מוטב שהדברים לא היו מגיעים למצב זה".

"הגיע הזמן שהממשלה תאשר את המלצות ועדות השר ארדן להפסקת החגיגות בבתי הכלא על ידי המחבלים", הוסיף. "תנועת 'אם תרצו' לא תשקוט ולא תנוח עד שהחגיגות בבתי הכלא של אותם רוצחים שפלים תפסקנה לחלוטין".

אחרי פרסום הכתבה, שירות בתי הסוהר ביקש לחדד את הנתונים הבאים: 

1. בשונה מבעבר, אסיר רשאי לרכוש עיתון שמודפס בארץ ונרכש מכספו שלו בלבד. 
2. תיקון 42 מחייב על פי חוק לתת לאסירים שאינם תושבי ישראל פעילות פנאי. יש 3-2 מכשירים בכל חצר טיולים. 
3. ביקורי משפחות אסירים נסמכות על אמנת ז׳נבה ומוגדרות בפקודות בתי הסוהר.